Jak dobrać wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki jest niezwykle ważnym sprzętem dla osób, które na skutek choroby lub wypadku utraciły sprawność fizyczną. Powinien być on pomocą, a nie przeszkodą w codziennym poruszaniu się. Na rynku jest obecnie bardzo wiele rodzajów wózków inwalidzkich. Z tego artykułu dowiesz się, jak wózek będzie najlepszy dla Ciebie.
Spis treści
Wózek manualny czy elektryczny?
Jeśli tylko osoba korzystająca z wózka jest na tyle sprawna, że może wykorzystać siłę swoich rąk do poruszania się, to zdecydowanie powinna wybrać wózek manualny. Pomoże on w zachowaniu odpowiedniej sprawności fizycznej górnych partii ciała. Sprawność ramion jest niezwykle ważna w procesie rehabilitacji. Sprawia również, że sylwetka wygląda korzystniej.
Jeśli stan pacjenta nie pozwala na napędzanie wózka siłą własnych rąk, wtedy warto wziąć pod uwagę zakup wózka elektrycznego. Niestety, taki wybór wiąże się z koniecznością poniesienia znacznie większych kosztów. Drugim problemem może być rozmiar wózka elektrycznego. Jest on większy niż manualny, zatem może się okazać, że warunki mieszkaniowe nie pozwolą na takie rozwiązanie.
Wózek manualny – jak go wybrać

Fizjoterapeuta lub sprzedawca w sklepie medycznym pomoże Ci w doborze wózka inwalidzkiego.
Bez względu na to, jakiego wózka szukasz, nie polecamy Ci robić tego na własną rękę. Warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty. Osoby pracujące w sklepach ze sprzętem medycznym również posiadają wiedzę i wykształcenie w zakresie doboru sprzętu medycznego, w tym wózków inwalidzkich.
Wózek najlepiej jest dostosować do własnego stylu życia. Jeśli jesteś osobą aktywną, to powinieneś wziąć pod uwagę zakup lekkiego wózka. Jest on zdecydowanie bardziej zwrotny, a jego niewielki rozmiar sprawia, że jest łatwy w transporcie.
Jeśli ograniczają Cię fundusze lub po prostu nie potrzebujesz bardzo nowoczesnego sprzętu, to polecamy Ci wybrać klasyczny wózek aluminiowy. Jest on zdecydowanie lżejszy od stalowego, a wbrew pozorom, równie solidny.
Podstawowymi parametrami, na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu wózka, są szerokość i głębokość siedziska. W kwestii dokonania pomiarów polecamy Ci zdać się na pomoc sprzedawcy w sklepie, w którym będziesz kupował wózek.
Zimą i jesienią zakładamy na siebie grubszą odzież wierzchnią, zatem wózek powinien być trochę szerszy (tak aby nie był „za ciasny”). Jeśli poruszasz się na nim poza domem, warto wziąć to pod uwagę. Dzięki temu korzystanie z wózka będzie komfortowe podczas chłodniejszych dni.
Przy zakupie wózka aktywnego, niezwykle ważne jest niższe podparcie –ułatwia ono sterowanie wózkiem. Jeśli jest ono nachylone pod lekkim kątem ostrym względem siedziska, to aktywizuje mięśnie szkieletu, dzięki czemu przyczynia się do rehabilitacji pacjenta.
Wózek aktywny – czy jest mi on potrzebny?

Lekki wózek inwalidzki – refundacja takiego sprzętu przysługuje osobom, które są w stanie korzystać z niego samodzielnie.
Z wózkiem aktywnym jest podobnie jak ze sportowym autem – ma być szybki i zwrotny, dlatego ważne jest aby był jak najlżejszy. W tego typu sprzęcie nie znajdziesz zagłówków i podłokietników, które gwarantują komfort, ale zarazem zwiększają wagę i rozmiar wózka. Ważna jest również możliwość łatwego złożenia wózka – dzięki temu bez problemu zmieścisz go w aucie.
W wózkach aktywnych istnieje możliwość zmiany kąta nachylenia kół do podłoża. Im bardziej nachylone koła, tym większa zwrotność oraz stabilność wózka.
Na wózek aktywny zazwyczaj decydują się osoby, które mimo niepełnosprawności, chcą pozostać aktywne. Głównymi obawami osób, które zaczynają korzystać z tego typu wózka jest jego niestabilność (w przeciwieństwie to klasycznego wózka manualnego, który jest masywniejszy i bardziej stabilny, ale mniej zwrotny). Poruszania na wózku aktywnym trzeba się nauczyć. Jego większa zwrotność powoduje, że jest on bardziej wywrotny. Opanowanie techniki poruszania się na tym wózku to tylko kwestia czasu. Cierpliwość z pewnością się opłaci!

Sprawdź na co warto zwrócić uwagę przy zakupie wózka inwalidzkiego.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie wózka elektrycznego?
W przypadku tego typu wózka, ilość możliwych rozwiązań i udogodnień jest naprawdę duża. Wszystko zależy od tego gdzie będziesz korzystać z wózka, jaka jest twoja sprawność oraz możliwości finansowe.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na wózek elektryczny powinny zdecydować się osoby, które nie mogą napędzać go siłą rąk lub mogą robić to tylko na krótkich dystansach. Jeśli planujesz zakup wózka elektrycznego, to zwróć szczególną uwagę na poniższe parametry:
- Akumulator – większość wózków elektrycznych ma wbudowany akumulator żelowy. Do akumulatora dołączona jest ładowarka. Jego pełne naładowanie trwa od 6 do 8 godzin, zatem można go ładować w nocy. Uwaga – nie należy doprowadzać akumulatorów do całkowitego rozładowania i pozostawiać ich w stanie bezczynności.
- Prędkość – wyróżnia się 3 typy wózków ze względu na osiąganą przez nie prędkość (6-10 km/h lub 10-12 km/h). Najszybsze dają możliwość poruszania się z prędkością do 15 km/h.
- Sterowniki – mogą być one umieszczone po prawej lub lewej stronie dłoni. Zwykle wyposażone są w joystick i klawiaturę. W przypadku braku sprawności kończyn górnych, możliwe jest zamontowanie sterowników, które pozwalają na obsługę wózka za pomocą brody, języka i stopy a nawet wydychanego powietrza i ruchu gałki ocznej.
- Siedzisko – tutaj również masz wybór. Możesz wybrać siedzisko obrotowe, z regulowanymi kątami podparcia oraz podnoszone i opuszczane na odpowiednią wysokość.
Przy zakupie wózka elektrycznego warto również zwrócić uwagę na takie parametry jak dopuszczalne obciążenie (większość wózków ma udźwig do 120 kg), promień skrętu wózka, kąt podjazdu oraz maksymalny zasięg jazdy wózka przy jednym ładowaniu akumulatora.
Moduł napędowy, czyli funkcja wózka elektrycznego w wózku ręcznym
Moduł napędowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mogą poruszać się na wózku manualnym, ale czasami (np. podczas dłuższych tras) potrzebują wsparcia. Założenie takiego urządzenia na wózek manualny daje mu właściwości wózka elektrycznego (można się nim poruszać bez użycia siły rąk).
Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji, czyli jeszcze większa swoboda w życiu codziennym
Tego typu wózek pozwoli Ci na osiągnięcie pozycji pionowej poprzez wciśnięcie jednego przycisku. Takie rozwiązanie to nieoceniony komfort podczas spotkań towarzyskich czy też codziennych sytuacji, podczas których musisz dosięgnąć czegoś, co znajduje się wyżej (a czego nie byłbyś w stanie zrobić będąc w pozycji siedzącej). Niestety, takie udogodnienia mają swoją cenę. Ceny wózków z pionizacją zaczynają się od 10 tysięcy złotych.
Nie stać Cię na zakup wózka – mamy na to sposób
Jesteś osobą niepełnosprawną, ale Twoja sytuacja finansowa nie pozwala Ci na zakup wózka inwalidzkiego? W tej sytuacji możesz starać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdź czy masz szansę na otrzymanie takiego wsparcia finansowego i dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić.
Twój komfort jest najważniejszy!
Wózek manualny, elektryczny i aktywny – każdy z nich posiada liczne zalety, lecz nie każdy będzie dla Ciebie odpowiedni. Zastanów się, jaki tryb życia prowadzisz i czego oczekujesz od wózka, następnie sprawdź, jakie urządzenia są dostępne na rynku. Wielu producentów oferuje wózki, które można spersonalizować – oprócz szerokości i głębokości siedziska możesz samodzielnie wybrać inne parametry i akcesoria, które sprawią, że korzystanie z wózka nie będzie dla Ciebie uciążliwe. Nie polecamy również zbyt pochopnego wyboru wózka – źle dobrany sprzęt może sprawić, że zniechęcisz się do korzystania z niego i zamiast pomocą, stanie się on Twoją udręką. Odpowiednio dobrany wózek to szansa na aktywne życie, pomimo niepełnosprawności.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital