Podjazd dla niepełnosprawnych – tani sposób na dostosowanie schodów do osób niepełnosprawnych
Podjazd dla niepełnosprawnych to rodzaj prostej platformy ułatwiającej osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim pokonanie schodów. Do dyspozycji mamy różne rozwiązania, które warto rozważyć przede wszystkim pod kątem możliwości konstrukcyjnych i finansowych. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na montaż podjazdu dla wózków inwalidzkich?
Spis treści
Pochylnia dla niepełnosprawnych – stała czy przenośna?
Wśród podjazdów dla osób niepełnosprawnych wyróżnia się konstrukcje montowane na stałe oraz przenośne rozkładane rampy. Każde z rozwiązań ma nieco inną specyfikę i wiąże się z innym wydatkiem.
Stałe podjazdy dla niepełnosprawnych
Rampy budowane na stałe powstają w oparciu o wykonany wcześniej projekt, a ich budowa wiąże się z koniecznością rygorystycznego przestrzegania wymogów prawa budowlanego dotyczących m.in.:
- wysokości poręczy (powinny znajdować się na wysokości 75 i 90 cm od poziomu pochylni),
- wysokości krawężników (min. 7 cm),
- odpowiedniej proporcji pomiędzy ilością powierzchni pochyłej i płaskiej (na każde 10 m pochyłości musi przypadać 1,5 m równego podłoża; spocznik nie może być krótszy niż 1,4 m),
- szerokości, która powinna wynosić minimum 1,2 m.
Dokładne wytyczne dotyczą też stopnia nachylenia poręczy. I tak:
- jeśli różnica wysokości wynosi do 15 cm, maksymalne nachylenie wynosi 15% wewnątrz budynków i pod zadaszeniem oraz tyle samo na zewnątrz,
- przy wysokości od 15-50 cm – maksymalne nachylenie to 10% wewnątrz budynków i pod zadaszeniem oraz 8% na zewnątrz,
- przy wysokości powyżej 50 cm – maksymalne nachylenie we wnętrzach i pod zadaszeniem jest ustalone na poziomie 8% i 6% pod zadaszeniem.
Postawienie rampy stałej przez mieszkańca bloku wielorodzinnego zarządzanego przez spółdzielnię bądź wspólnotę wymaga pozyskania ich zgody wraz z informacjami o warunkach budowy. Często też konieczne jest wydzierżawienie gruntu.
Należy również mieć świadomość dość wysokich kosztów budowy sięgającej około 10 tys. złotych przy założeniu, że długość podjazdu nie przekroczy 10 m. W przypadku dłuższych ramp koszty mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Rozkładane rampy dla niepełnosprawnych
Alternatywą dla stałych budowli są aluminiowe podjazdy dla wózków inwalidzkich z możliwością swobodnego składania i przewożenia. Podjazy tego typu cechują się niewielką wagą (od kilku do kilkunastu kilogramów zależnie od długości) i dużą nośnością, sięgającą nawet 400 kilogramów. Przenośne podjazdy dla niepełnosprawnych sprawdzą się doskonale, gdy warunki techniczne nie pozwalają na wzniesienie stałej konstrukcji.
Sprawdź również: Bezpieczny przewóz osób niepełnosprawnych – jak dostosować samochód i w jakie akcesoria się zaopatrzyć?
Czy warto wybrać aluminiowy podjazd dla niepełnosprawnych?
Lekkie i poręczne podjazdy przenośne cieszą się coraz większą popularnością zarówno w użytku prywatnym, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Zależnie od stopnia nachylenia schodów, mogą osiągać różną długość. Wśród zalet tego typu podjazdów na schody dla wózków inwalidzkich należy wymienić:
- niskie koszty – cena rampy aluminiowej jest nawet kilkukrotnie niższa niż standardowych instalacji, a jej montaż nie wymaga nakładów na zmiany konstrukcyjne w obrębie schodów,
- łatwość montażu – części składowe rampy wystarczy po prostu zamontować na schodach przy czym nie jest to instalacja na stałe; sprzęt łatwo przewieźć w dowolne miejsce – na co dzień może służyć w domu, w razie potrzeby – można szybko rozłożyć go np. przy banku czy budynku urzędu,
- szerokie zastosowanie – szyny aluminiowe można wykorzystać także do wygodnego i bezpiecznego wprowadzenia wózka inwalidzkiego, także elektrycznego, do samochodu.
Powierzchnia najazdowa ramp pokryta jest powłoka antypoślizgową, dlatego jej użytkowanie jest bezpieczne niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkowo przed niekontrolowanym ześlizgnięciem się wózka chronią wysokie boki umieszczone na jej krawędziach. Ich obecność jest szczególnie cenna dla osób, które same kierując wózkiem, nie w stanie dokładnie zobaczyć, jak koła najeżdżają na rampę. Ażurowa konstrukcja zapobiega zastojowi wody opadowej i gromadzeniu się przenoszonych przez koła wózka zanieczyszczeń. Rampy po złożeniu można wygodnie przenosić dzięki uchwytom typu walizkowego.
Atutem jest także bezproblemowa konserwacja. Do czyszczenia rampy można wykorzystać delikatne dostępne powszechnie detergenty. Raz na jakiś czas należy także sprawdzić, czy nie doszło do poluzowania elementów na łączeniach.
Przeczytaj także: Schodołaz – kupić czy wypożyczyć?
Zastosowanie podjazdów dla wózków inwalidzkich pozwala osobom niepełnosprawnym sprawnie pokonywać bariery architektoniczne. Dzięki temu zyskują większą swobodę i są w mniejszym stopniu uzależnione od pomocy osób trzecich. To niezwykle ważne nie tylko w kontekście bezpieczeństwa, ale także ich kondycji psychicznej, dlatego zdecydowanie warto zainwestować w rozwiązanie tego typu.
W naszej ofercie znajdziesz solidne i wytrzymałe podjazdy aluminiowe składane klasycznie i teleskopowo. Nie wiesz na jakie rozwiązanie postawić? Skontaktuj się z nami, a pomożemy dokonać najlepszego wyboru!