Jaki nebulizator wybrać?
W przypadku schorzeń dróg oddechowych zachodzi potrzeba regularnego podawania leków i substancji leczniczych w formie wziewnej. Jak wybrać najlepszy nebulizator lub inhalator dla dorosłych? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać urządzenie jak najbardziej uniwersalne, czyli możliwe do zastosowania przy rozmaitych chorobach układu oddechowego?
Spis treści
Nebulizator i inhalator a sposób użytkowania
Zastanawiając się, jaki dobry inhalator lub nebulizator wybrać, warto rozpocząć od odpowiedzenia sobie na kilka pytań, tj.:
jaki lek (rodzaj leku) lub substancji zamierzasz podawać przy pomocy sprzętu (np. inhalacja z soli fizjologicznej)
- dla kogo jest przeznaczony ten inhalator lub nebulizator – chcąc kupić inhalator dla dzieci trzeba mieć na uwadze łatwość jego obsługi czy dostępność części dostosowanych wielkością do dziecięcej anatomii,
- czy potrzebne Ci będą dodatkowe akcesoria, np. w związku z tym, że urządzenie będzie wykorzystywane przez kilka osób w różnym wieku i tym samym przyda się dodatkowy ustnik czy maseczka,
- kiedy potrzebujesz korzystać ze sprzętu – jeśli lek musi być podawany na stałe, warto wybrać nebulizator o kompaktowej wielkości, dzięki któremu nebulizacja podczas wyjazdów nie będzie stanowiła problemu.
Ranking najlepszych nebulizatorów może być pewną wskazówką, która ułatwi wybór odpowiedniego urządzenia, ale trzeba mieć na uwadze, że najważniejsze jest jego dopasowanie do własnych potrzeb. Sprzęt może mieć wpływ na skuteczność leczenia, dlatego warto poświęcić na jego wybranie trochę czasu. Sprawdź zatem, który typ sprzętu odpowiada na Twoje potrzeby.
Dodatkowo należy wziąć pod uwagę takie parametry i czynniki jak:
- frakcja respirabilna, która określa ilość prawidłowej wielkości cząsteczek, mogących docierać w głąb układu oddechowego – dobrze gdyby wynosiła powyżej 70%,
- łatwość dostępu do części zamiennych (przewód powietrzny, maseczka itp.).
Sprawdź: oferta inhalatorów i nebulizatorów
Rodzaje urządzeń do inhalacji górnych dróg oddechowych
Inhalator ultradźwiękowy – jego zaletą jest cicha praca. Dodatkowo można go określić jako wydajny sprzęt, ponieważ wytwarza on aerozol ze stosunkowo niewielkiej objętości roztworu. Gęstość tego aerozolu produkowanego przez inhalator ultradźwiękowy jest większa w porównaniu do tego, który wytwarza inhalator pneumatyczny.
Inhalator pneumatyczny – możliwy jest ciągły i przerywany tryb pracy. Ze względu na to, że ten inhalator zamienia płyn w aerozol za sprawą sprężonego gazu, temperatura takiej inhalacji może nie być odpowiednia dla reaktywnego układu oddechowego (nadreaktywne oskrzela). Jego plusem jest natomiast łatwość użytkowania.
Inhalator (nebulizator) siateczkowy/membranowy – składający się z głowicy i siatki, która pozwala zamienić lek (w formie płynnej) w mgiełkę. Jest on stosunkowo mały, cicho pracuje i ma dobre parametry rozmiaru cząstek. Jednocześnie jego czyszczenie jest czasochłonne, a także można inhalować w nim ograniczoną pulę substancji, które mają odpowiednią gęstość roztworu.
Ważne! Nie musisz wiedzieć, co może się lepiej sprawdzić, jeśli trapi Cię astma lub zapalenie oskrzeli. Jeśli chcesz wybrać dobry nebulizator dla siebie, poproś o pomoc specjalistów. Takiej porady może udzielić lekarz, farmaceuta lub sprzedawca w sklepie medycznym. Nie da się ukryć, że często to finanse mają spore znaczenie. W takiej sytuacji warto poinformować sprzedawcę o swoim budżecie na urządzenie oraz swoich najważniejszych potrzebach, aby mógł doradzić najlepsze z możliwych rozwiązań w danej półce cenowej.
Bibliografia:
Broniarz-Press, L., Matuszak, M., Ochowiak, M. i wsp. Wpływ właściwości cieczy na rozpylanie w inhalatorach medycznych. Inż. Ap. Chem. 2014, 53, 4, 221-222.
Karolewicz, B., Pluta, J. Haznar, D. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmakologia Polska 2009, t. 65, nr 4, s. 291-304.