Jaki inhalator dla niemowlaka wybrać?

Inhalacja to jeden z popularnych sposobów podawania leku, który w przypadkach części preparatów, ma przewagę nad podaniem w formie doustnej. Mowa tu zwłaszcza o leczeniu takich chorób jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy rozedma płuc – postać wziewna sprawia, że lek szybciej osiąga wysokie stężenie w obrębie dróg oddechowych. Do wykonania tego typu inhalacji niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Czym należy się kierować, wybierając inhalator dla dzieci? Co sprawdzić i na co warto zwrócić uwagę, aby kupić dobry inhalator, z którego będzie mogło korzystać niemowlę?
Spis treści
Typy inhalatorów
Aby wybrać inhalator jak najlepiej dopasowany do potrzeb, warto na samym początku dowiedzieć się, jakie typy inhalatorów są dostępne na rynku oraz czym się charakteryzują. Każdy opisywany tu rodzaj inhalatora ma swoje zastosowanie w terapii, więc ostatecznie wybór inhalatora powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Te potrzeby wynikają z wieku użytkowników (np. czy ma to być inhalator zarówno dla dzieci, jak i dorosłych) czy chociażby typu leków podawanych w formie aerozolu.
Najlepszy inhalator w związku z tym to taki, który jest dopasowany do konkretnego użytkownika. Inhalatory dla dzieci i dorosłych znajdziesz w asortymencie sklepu Brandvital.
Inhalator pneumatyczny (inhalator pneumatyczno-tłokowy)
Są to urządzenia działające za sprawą sprężonego powietrza, zasilane prądem lub bateriami. To, ile cząsteczek leku (jaka ilość leku) opuszcza inhalatory pneumatyczno-tłokowe, zależy zarówno od typu urządzenia, jak i ilości płynu umieszczonego w zbiorniczku. Nebulizatory te mogą mieć ciągły tryb produkcji aerozolu, jak i przerywany. Pierwszy jest niezależny od oddechu użytkownika, a drugi należy skojarzyć z fazami oddechowymi, aby wytwarzanie aerozolu zwiększyło się podczas aktywnego wdechu.
Inhalator ultradźwiękowy
Aerozol, który wytwarza inhalator ultradźwiękowy ma dużą gęstość i to odróżnia go od tych cząsteczek aerozolu, które są wytwarzane przez inhalatory pneumatyczno-tłokowe.
Dzięki temu do układu oddechowego (dróg oddechowych) może dotrzeć większa ilość leku, a inhalacja – jej czas trwania – nie ulega wydłużeniu. Inhalator ultradźwiękowy można wyposażyć w dodatkowe elementy, pozwalające zwiększyć jego możliwości.
Inhalator siateczkowy (inhalator membranowy)
Mgiełka w przenośnych nebulizatory tego typu powstaje za sprawą wprawionej w szybkie drgania siateczki, która zamienia lek w aerozol. Inhalator membranowy ma niską objętość martwą, co oznacza że płyn umieszczony w zbiorniku zostaje przekształcona w mgiełkę.
Czy wiek dziecka ma znaczenie przy wyborze inhalatora?
Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy inhalator, przeanalizuj poniższe kwestie. Warto je wziąć pod uwagę, ponieważ istotny przy wyborze urządzenia do inhalacji, istotny jest nie tylko wiek użytkownika.
- Kto będzie korzystał z urządzenia? Czy ma być to inhalator dla dzieci i dorosłych?
W przypadku opcji wykonywania inhalacji przez osoby w różnym wieku, konieczny będzie zakup dodatkowych elementów, które pozwolą stworzyć wielofunkcyjny zestaw. Takim dodatkowym akcesorium będzie chociażby ustnik, a także maski – tu trzeba wziąć pod uwagę ich wielkość, która powinna być dostosowana do dzieci oraz dorosłych.
- Kto będzie obsługiwał inhalator?
Dobry inhalator dla dzieci, które wymagają regularnego podawania leków (co ma miejsce w przypadku leczenia chorób o charakterze przewlekłym), powinien umożliwiać im w pewnym momencie ich rozwoju samodzielną obsługę urządzenia. Warto zatem wybrać dla dziecka inhalator, który jest prosty w obsłudze.
- W jakim celu będzie wykorzystywany nebulizator?
Sprzęty różnią się między sobą, jeśli chodzi o ich zastosowanie w terapii schorzeń dotyczących górnych dróg oddechowych. Przykładowo inhalatory pneumatyczne zaleca się do wykorzystania w przypadku podawania antybiotyków takich jak aminoglikozydy czy wankomycyna; a także glikokortykosteroidów, mukolityków czy leków rozszerzających oskrzela. Klasa sprzętu będzie za to miała mniejsze znaczenie, gdy inhalator wykorzystywany jest tylko wtedy, gdy przychodzi infekcja, przeziębienie i wykonywane są inhalacje z soli fizjologicznej.
- Czy zależy Ci na konkretnych funkcjach inhalatora?
Do takich funkcji zalicza się m.in. tryb pracy (czy urządzenie jest wyposażone w tryb pracy ciągłej?). Zwróć uwagę także na to, jak cicha praca możliwa jest w przypadku danego modelu – będzie to miało znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy kupujesz inhalator dla niemowląt.
Jaka jest różnica między nebulizatorem a inhalatorem?
Popularnie zamiennie używa się określenia „inhalator” oraz „nebulizator”, choć nie do końca jest to zgodne z rzeczywistością i nie jest poprawne pod kątem technicznym. Zdecydowanie szersze znaczenie ma inhalator a nebulizator jest w praktyce elementem urządzenia, które odpowiedzialne jest za zamianę substancji leczniczej w postać możliwą do podania do górnych dróg oddechowych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora dla niemowlaka?
- Tryb pracy – warto wybrać model, który ma opcję pracy ciągłej. Niemowlak nie ma umiejętności pozwalających na umyślne wykonanie głębokiego wdechu, koniecznego przy korzystaniu z inhalatorów z trybem przerywanej pracy.
- Cząsteczka, którą produkuje nebulizator powinna mieć odpowiedni rozmiar. Frakcja respirabilna to parametr, który określa jaki procent z tych cząstek ma tę właściwą wielkość.
- Parametr MMAD poniżej 5μm, który określa, czy wielkość cząsteczek (ich rozmiar) jest właściwa.
- Głośność pracy urządzenia – cichy inhalator dla dzieci to zdecydowanie sprzymierzeniec podawania leków w tej formie. Głośne dźwięki mogą wystraszyć dziecko, nie wspominając już o możliwości niepokojenia innych domowników, zwłaszcza przy konieczności wykonania inhalacji nocą.
- Objętość martwa – im mniejsza, tym lepsza, zwłaszcza w przypadku stosowania specjalistycznych leków, których cena bywa wysoka.
- Zestaw zawiera maski dostosowane wielkością do niemowląt, a jeśli z inhalatora będą korzystać również inni domownicy, powinny być dostępne maski dla starszych dzieci oraz dorosłych.
Bibliografia:
Karolewicz, B., Pluta, J., Haznar, D. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farm Pol, 2009, 65(4): 291-304.