Jaki sprzęt do rehabilitacji w domu?

Odpowiedni sprzęt do rehabilitacji w domu przede wszystkim powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Innych ćwiczeń będzie potrzebować osoba mająca wady postawy, a innych ta wymagająca rehabilitacji dłoni czy będąca po urazach odniesionych w wypadku. W jaki sprzęt do ćwiczeń rehabilitacyjnych warto zainwestować w warunkach domowych?
Spis treści
Piłki rehabilitacyjne
Piłka rehabilitacyjna to taki sprzęt, z którego pomocą można wykonać wiele typów ćwiczeń. Dobrze sprawdza się m.in. w rehabilitacji osób cierpiących na dystrofię mięśniową czy osób ze wzmożonym napięciem mięśniowym.
Ćwiczenia ze sprzętem rehabilitacyjnym, jakim są piłki, warto wykonywać także w przypadku dolegliwości wynikających z trybu pracy i siedzącego stylu życia (np. gdy mamy spięte mięśnie grzbietu). Piłka rehabilitacyjna z wypustkami poprawia krążenie, więc nadaje się do ćwiczeń wykonywanych w okresie rekonwalescencji. Małe piłki, często z dodatkowymi wypustkami, wykorzystuje się w rehabilitacji dłoni, aby stymulować krążenie i poprawiać koordynację ruchową, a także do masażu – przy ich użyciu z powodzeniem wykonasz odprężający masaż stóp.
Materace do ćwiczeń
Duża ilość ćwiczeń, które mają na celu przywrócenie sprawności, wykonuje się w pozycji leżącej lub klęku podpartym. W związku z tym kupując sprzęt do rehabilitacji w domu, warto zaopatrzyć się w specjalne materace. Ważnym kryterium wyboru bywa ilość miejsca, jakie zajmie sprzęt rehabilitacyjny. Specjalne materace do ćwiczeń często są zbudowane z kilku części, które łatwo można złożyć, dzięki czemu sprzęt do rehabilitacji zajmuje możliwie najmniejszą przestrzeń.
Maty i poduszki
Rehabilitacja zazwyczaj wiąże się z koniecznością stosowania różnych metod terapii. W związku z tym przydatnym sprzętem rehabilitacyjnym mogą okazać się maty czy poduszki do akupresury.
Przykładowo w przypadku bólu dolnego odcinka kręgosłupa skuteczną metodą leczenia dolegliwości jest wykonywanie masażu klasycznego w połączeniu ze stosowaniem akupresury, dlatego warto wykonywać ją w warunkach domowych właśnie przy pomocy poduszki czy maty, której wielkość należy dopasować do swoich rozmiarów i potrzeb.
Rolki i rollery
Sprzęt do rehabilitacji, który równie chętnie jest wykorzystywany w sporcie. Minirolki można zastosować do masażu (autorozluźniania) stopy w celu rozluźnienia rozcięgna podeszwowego. Ćwiczenia polegają na przesuwaniu rolki po podłożu przy pomocy stopy z zachowaniem odpowiedniej techniki. Taki sprzęt do rehabilitacji w domu zajmuje niewiele miejsca, co jest niewątpliwie jego dużym plusem.
Sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb
Jeśli nie wiesz, jaki sprzęt rehabilitacyjny wybrać, najlepiej skorzystaj z porady fizjoterapeuty, który dostosuje ćwiczenia i tym samym sprzęt rehabilitacyjny do indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać, że aby przywrócić sprawność fizyczną, należy regularnie wykonywać trening. Nawet z najlepszym sprzętem rehabilitacyjnym trudno o szybkie przywrócenie sprawności po urazach, jeśli nie pójdzie za tym systematyczne wykonywanie ćwiczeń.
Sprawdź przykładowe: Akcesoria do rehabilitacji
Bibliografia:
Boguszewski, D., i wsp. Ocena skuteczności masażu klasycznego i akupresury w rehabilitacji pacjentów z dolegliwościami bólowymi dolnego odcinka kręgosłupa. Doniesienie wstępne. Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, t. 19, 6, 2017, s. 513–521.
Lemiesz G., Iwańczyk K., Lemiesz A. Rolka i jej szerokie możliwości zastosowań w sporcie i rehabilitacji. Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja, nr 59, 2015, s. 26-35.