Poduszka ortopedyczna – ulga dla szyi i kręgosłupa
Siedzący tryb życia, garbienie się czy też nieodpowiednio dobrano materac lub poduszka – to wszystko może prowadzić do silnych i wyjątkowo uciążliwych bólów kręgosłupa. Ostatnie badania mówią, że aż 84% Polaków skarży się na bóle kręgosłupa. Ciebie również dotyczy ten problem? Nawet jeśli nie, to lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też zalecamy Ci wziąć pod uwagę zakup poduszki ortopedycznej.
Spis treści
Jakie znaczenie ma to, na czym śpimy?
Większość z nas kupując poduszkę do spania, kieruje się głównie jej rozmiarem. Zwykle nie zważamy na jej kształt czy też twardość. Przez to poduszka nie spełnia swojej podstawowej funkcji, jaką jest dawanie poczucia komfortu i odpoczynek dla naszych kręgosłupów. Źle dobrana poduszka nie dostosowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa (lordozy szyjnej). W łóżku spędzamy średnio 7 godzin dziennie. Warto zadbać o to, aby ten czas był w pełni poświęcony na wypoczynek.
Jak wybrać odpowiednią poduszkę ortopedyczną?
Decyzja o zakupie specjalistycznej poduszki ortopedycznej to dopiero pierwszy krok. Teraz trzeba zastanowić się jaką poduszkę wybrać. Bardzo szeroki wybór tego typu produktów na rynku sprawia, że nie jest to takie proste. Ważne, aby poduszkę kupić w zaufanym miejscu – najlepiej w sklepie z produktami medycznymi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kupiliśmy produkt wysokiej jakości z odpowiednimi atestami. Sprzedawcy w tego typu sklepach posiadają zwykle wiedzę i wykształcenie, dzięki czemu pomogą w doborze odpowiedniej poduszki.
Poduszki przypominające wyglądem te ortopedyczne, bardzo często można zobaczyć w sklepach z pościelami lub meblami. Zachęcają do zakupu, zazwyczaj dzięki niższej cenie. Nie daj się jednak zwieść! W większości przypadków imitują one profesjonalne poduszki ortopedyczne i nie spełniają właściwie swoich funkcji.
Jak działa poduszka ortopedyczna?
Poduszka ortopedyczna sprawia, że odcinek szyjny kręgosłupa utrzymany jest w prawidłowej pozycji (zachowuje swoją naturalną krzywiznę).To sprawia, że krążki międzykręgowe (dyski) lepiej się uwadniają, a mięśnie i więzadła zdecydowanie szybciej relaksują.
Dla kogo przeznaczona jest poduszka ortopedyczna?
Śmiało można powiedzieć, że dla każdego. Jeśli śpiąc na zwykłej poduszce nie odczuwasz bólu i dyskomfortu to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości może Cię to spotkać. Zwykle nie stosuje się ich u dzieci, natomiast nie wolno tego robić w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia.
Korzystanie z poduszki ortopedycznej jest wręcz konieczne u osób odczuwających bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa. Samo stosowanie poduszki ortopedycznej może pomóc, lecz nie wyeliminuje problemu całkowicie. W przypadku silnych i nieustępujących bólów kręgosłupa warto zwrócić się o pomoc do ortopedy lub fizjoterapeuty, który zdiagnozuje problem i dopasuje odpowiednie leczenie lub rehabilitację.
Sprawdź również: 5 objawów dyskopatii szyjnej i możliwości leczenia
Na co zwrócić uwagę przy zakupie poduszki?
Jest kilka parametrów, które są niezwykle istotne przy doborze odpowiedniej poduszki:
- Pozycja, w której śpisz
Należy dostosować typ poduszki do pozycji, w jakiej zwykle śpimy. Dla osób śpiących na boku doskonale sprawdzi się poduszka ortopedyczna z dodatkowym profilowaniem w kształcie wałka, umieszczonym w okolicy kręgosłupa szyjnego. Osoby, które śpią na plecach powinny wybrać poduszkę niższą, bardzie miękką z dodatkowym wycięciem. Pozwala to na utrzymanie głowy w jednej pozycji i sprawia, że kręgosłup nie jest wypchnięty do przodu. W przypadku osób, które śpią na brzuchu, dobór poduszki jest najtrudniejszym zadaniem. Taka pozycja nie sprzyja dobremu ułożeniu kręgosłupa. Stosując poduszkę ortopedyczną powinno się zrezygnować z takiej pozycji podczas snu. W przypadku bólów kręgosłupa również nie zaleca się spania na brzuchu.
- Budowa ciała
Z reguły jest tak, że im bardziej mamy zbudowane ciało tym wyższa poduszka jest nam potrzebna. Najbardziej należy skupić się na szerokości w barkach (szczególnie kiedy śpisz na boku).
- Twardość materaca, na którym śpimy
Im bardziej miękki materac (im bardziej ugina się pod ciężarem ciała) tym mniejszą wysokość poduszki ortopedycznej powinniśmy wybrać.
Większość producentów poduszek ortopedycznych w ich doborze wyróżnia takie parametry jak szerokość barków, wzrost i waga ciała. Należy pamiętać, że każdy z producentów ma swoje standardy, dlatego przy sprawdzaniu różnych poduszek zawsze trzeba sprawdzać dołączone tabele pomiarowe i dobierać je indywidualnie.
Z jakiego materiału powinna być wykonana poduszka?
Trudno określić, który materiał jest lepszy, a który gorszy. Dobór materiału poduszki powinien być dostosowany do naszych potrzeb oraz dolegliwości z jakimi się zmagamy.
- Poduszka ortopedyczna wykonana z pianki poliuretanowej – idealna dla osób, które potrzebują dobrej wentylacji, a jednocześnie nie potrzebują dokładnego dopasowania w odcinku szyjnym. Na taką poduszkę możesz się zdecydować, jeśli nie odczuwasz bólu kręgosłupa, a poduszkę ortopedyczną chcesz stosować tylko profilaktycznie. Dużą rolę odgrywa tutaj również cena – poduszka poliuretanowa jest sporo tańsza niż poduszki wykonane z pianki termoplastycznej.
- Poduszka ortopedyczna wykonana z pianki termoplastycznej – to propozycja dla osób, które mają problemy z kręgosłupem oraz odczuwają silne bóle w okolicach szyi i barków.Materiał ten ma możliwość odkształcania się, dzięki czemu idealnie dopasuje się do budowy Twojego ciała. Pianka termoplastyczna reaguje na temperaturę, co również wpływa na jej lepsze dopasowanie do ciała. Jest ona jednak droższa od tej poliuretanowej, jednak zapewnia zdecydowanie lepszy komfort osobom, które odczuwają różnego rodzaju bóle.
Lepsze spanie – lepsze zdrowie!
Poduszka ortopedyczna, wbrew opinii znacznej większości osób, nie jest produktem tylko dla osób z bólami kręgosłupa i odcinka szyjnego. Profilaktyka jest bardzo ważna, dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej poduszce, nawet jeśli nie dokucza Ci żaden ból. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, nie polecamy Ci kupowania poduszki ortopedycznej na własną rękę. Źle dobrany produkt może bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu ze sprzętem medycznym. Konsultacja ze specjalistą ułatwi dokonanie odpowiedniego wyboru. Jeżeli już mięśnie karku zostały naciągnięte w skute złego ułożenia głowy podczas snu, można zastosować kinesiotaping.
Przeczytaj także: Plastrowanie – sposób na uśmierzenie bólu i poprawę kondycji stawów
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital