Orteza na łokieć – kiedy jest przydatna i jaką wybrać?
Orteza łokcia to zaopatrzenie medyczne niezbędne w czasie leczenia i rehabilitacji stawu łokciowego. Wskazaniem do noszenia ortezy na łokieć są przede wszystkim zmiany przeciążeniowe i urazy, jednak usztywniacz można zakładać także profilaktycznie. Kiedy warto po niego sięgnąć i na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Spis treści
Orteza na łokieć – zabezpieczenie stawu łokciowego
Problemy ze stawem łokciowym nie należą do rzadkości a, ze względu na jego skomplikowaną budowę anatomiczną, bywają trudne w leczeniu. Najczęściej mamy do czynienia z przeciążeniem stawu łokciowego, do którego dochodzi zwykle podczas wykonywania pracy zawodowej lub uprawiania sportów angażujących kończyny górne. Za silny ból łokcia odpowiadają również stłuczenia, zwichnięcia, złamania, a także niektóre choroby układu ruchu.
W przypadku problemów ze stawem łokciowym konieczne jest podjęcie kompleksowej terapii. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do stałych lub nawracających dolegliwości w obrębie łokcia i znacznie obniżyć jego sprawność.
Dowiedz się, czym jest i jak leczyć złamanie Collesa
Co daje orteza stawu łokciowego?
Niezwykle ważnym elementem leczenia oraz rehabilitacji jest stosowanie prawidłowo dobranej ortezy na łokieć. Jej zadaniem jest przede wszystkim stabilizacja stawu, co zapobiega pogłębianiu się zmian, a jednocześnie zmniejsza uciążliwy ból. Kontrolowany ucisk wywierany na rękę wspomaga prawidłową cyrkulację krwi, dzięki czemu dochodzi do szybszego wchłaniania się obrzęków i wysięków. Tym samym stosowanie ortezy łokciowej usprawnia regenerację uszkodzonych tkanek, co przekłada się na lepszą efektywność terapii.
Stabilizator łokcia – wskazania
O tym, kiedy nosić ortezę na łokieć zawsze decyduje ortopeda lub fizjoterapeuta. Znając specyfikę naszej dolegliwości, jest w stanie ocenić, jaki rodzaj ortezy będzie najlepszy oraz jak długo należy z niej korzystać.
Podstawowym wskazaniem do stosowania specjalistycznego usztywniacza na łokieć są wszelkiego typu urazy: przeciążenia, zwichnięcie stawu, rozerwanie torebki stawowej, naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie ścięgna, a także złamania w obrębie łokcia. Orteza bywa zalecana pacjentom z przewlekłym zapaleniem kaletki, zapaleniem stawów oraz z chorobą zwyrodnieniową.
Orteza na łokieć tenisisty
Jednym z częstszych wskazań do stosowania ortezy jest łokieć tenisisty. To zespół bólowy będący odpowiedzią na przeciążenie mięśni. Powstające na skutek długotrwałego wykonywania jednostajnych ruchów ręką mikrourazy inicjują proces zapalny, który objawia się uciążliwym bólem bocznej części łokcia. Kłujący ból promieniuje do nadgarstka i palców dłoni, ograniczając ruchomość kończyny. Orteza na łokieć tenisisty skutecznie odciąża ścięgna i przyczepy mięśni oraz ogranicza manewrowanie ręką, co skraca czas rekonwalescencji.
Czy wiesz, jak działa szyna CPM na łokieć?
Orteza na staw łokciowy w profilaktyce urazów
Ortezy i stabilizatory łokcia stosowane są także w celach prewencyjnych. Tego typu wyroby medyczne cechuje znacznie bardziej elastyczna konstrukcja, która nie ogranicza zakresu ruchomości kończyny. Działa przede wszystkim odciążająco oraz kompresyjnie.
Miękkie ortezy łokciowe, przypominające opaski, bardzo często wykorzystywane są przez osoby aktywne fizycznie, przede wszystkim te, uprawiające sporty siłowe. Orteza pozwala na lepszą kontrolę pracy mięśni, co zapobiega stratom energii, a także dobrze utrzymuje ciepło. Dodatkowo absorbuje wstrząsy i uderzenia, na które narażony jest staw podczas treningu.
Zobacz, jak leczyć urazy ręki
Jak wybrać najlepszą ortezę na łokieć?
Orteza łokcia powinna być wykonana z wysokiej jakości, wytrzymałych i przyjaznych skórze materiałów. Ważne jest, by tworzywo nie ograniczało dostępu powietrza, sprawnie absorbowało wilgoć i odprowadzało ją na zewnątrz. Świetne właściwości techniczne wykazuje np. neopren, wykorzystywany niegdyś do produkcji odzieży rehabilitacyjnej. Tworzywo dobrze przylega do ciała, jest bardzo lekkie, a dodatkowo cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia i zabrudzenia.
Wybierzmy ortezę o anatomicznym kształcie, optymalnie przylegającą do kończyny. Odpowiednie dopasowanie jest szczególnie ważne, gdy będziemy nosić ją przez dłuższy czas. Produkt nie może uciskać i wywoływać podrażnień.
Po ortezę najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu medycznego. Zyskujemy wówczas pewność, że zakupiona orteza spełnia najwyższe standardy, a dodatkowo, w razie wątpliwości, możemy skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.
Podpowiadamy, kiedy konieczna jest stabilizacja nadgarstka