Łokieć golfisty – objawy, leczenie i sposoby uśmierzania bólu
Ból łokcia po wewnętrznej stronie to jeden z typowych objawów łokcia golfisty. Jego przyczyną jest regularne przeciążanie ręki, do którego może dochodzić np. na skutek wykonywania powtarzalnych ruchów czy dźwigania ciężarów. Wbrew pozorom dysfunkcja nie pojawia się jedynie u sportowców. Jakie są przyczyny łokcia golfisty i jak wygląda leczenie zapalenia nadkłykcia kości przedramiennej?
Spis treści
Czym jest łokieć golfisty?
Łokieć golfisty to, w fachowym nazewnictwie, zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, czyli struktury zlokalizowanej obok stawu łokciowego. Nadkłykieć to rodzaj wystającego guzka, do którego przyczepione są ścięgna mięśni odpowiedzialne za zginanie nadgarstka.
Łokieć golfisty zaliczany jest do grupy dysfunkcji określanych jako entezopatie. Obejmuje ona bolesne stany chorobowe przyczepów mięśni ścięgnistych do kości rozwijające się na podłożu zapalnym (zalicza się tu także łokieć tenisisty czy kolano skoczka).
Przy łokciu golfisty dolegliwości dotyczą zwykle ręki dominującej.
Łokieć golfisty – przyczyny
W przebiegu łokcia golfisty objawy są efektem przeciążenia i uszkodzenia wspomnianych ścięgien, co najczęściej spowodowane jest wykonywaniem powtarzalnych ruchów ręką czy dźwiganiem ciężkich przedmiotów.
Przeczytaj również: Nadwyrężony nadgarstek – co robić i jak go leczyć?
Na rozwój schorzenia najbardziej narażone są osoby uprawiające sporty angażujące kończyny górne – nie tylko golfiści, ale także fani tenisa, badmintona squasha czy wioślarstwa. Podatność na powstanie zmian wynika z wykonywania powtarzalnych ruchów nadgarstka w zakresie przekraczającym naturalny opór. Z podobnych względów z ryzykiem powstania łokcia golfisty powinni liczyć się przedstawiciele niektórych zawodów, np. stomatolodzy, stolarze, mechanicy samochodowi czy pracownicy biurowi.
Jakie są objawy łokcia golfisty?
Najbardziej typowym objawem łokcia golfisty jest ból łokcia po wewnętrznej stronie rozchodzący się po dolnej stronie przedramienia. Może rzutować ku nadgarstkowi i palcom – małemu i serdecznemu.
Początkowo ból występuje jedynie podczas manewrowania nadgarstkiem i wykonywania ruchów rotacyjnych przedramieniem, np. przy otwieraniu drzwi przy użyciu gałki obrotowej. Z czasem może pojawiać się stale, także w spoczynku. Ból bywa szczególnie dotkliwy po zaciśnięciu dłoni w pięść.
Okolice kości ramiennej stają się wrażliwe na dotyk, a po dłuższym pozostawaniu w bezruchu może wystąpić uczucie sztywności w łokciu. Dodatkowo pojawiają się mrowienie i drętwienie palców oraz ograniczenie zdolności chwytnych dłoni.
Łokieć golfisty a tenisisty
Łokieć tenisisty to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Istota dysfunkcji jest taka sama, jak w przypadku łokcia golfisty, inne jest jedynie lokalizacja ogniska chorobowego, a co za tym idzie – umiejscowienie objawów. Osoby z łokciem golfisty zgłaszają ból po wewnętrznej części łokcia promieniujący do przedramienia po jego dolnej powierzchni. W łokciu tenisisty ból obejmuje boczną część łokcia i może promieniować do nadgarstka poprzez wierzchnią część przedramienia.
Rozpoznanie łokcia golfisty
By potwierdzić, czy za ból łokcia rzeczywiście odpowiada omawiany rodzaj entezopatii, wykonuje się odpowiednie testy, w tym odwrócony test Cozena.
Aby wywołać objaw łokcia golfisty, fizjoterapeuta jedną ręką lekko uciska łokieć pacjenta w okolicach nadkłykcia przyśrodkowego, drugą zgina jego rękę w łokciu i wykonuje ruch rotacyjny przedramieniem do punktu oporu. Po osiągnięciu tej pozycji dokonuje grzbietowego zgięcia nadgarstka osoby badanej, po czym prostuje jej rękę w stawie łokciowym. Wynik testu na łokieć golfisty jest pozytywny, kiedy pacjent zgłosi ból łokcia w omawianej wcześniej lokalizacji.
Przy wątpliwościach co do diagnozy, można przeprowadzić badanie USG, RTG lub rezonans magnetyczny.
Łokieć golfisty – co robić? Jak leczyć?
Po rozpoznaniu łokcia golfisty kluczowe jest odciążenie chorej ręki i unikanie wykonywania czynności, które skutkują nasileniem bólu. Ulgę mogą przynieść okłady z lodu (najlepiej 3-4 razy dziennie po 10-15 minut). Stosuje się także środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Leczenie zachowawcze wykorzystuje szereg innych metod
Orteza na łokieć golfisty
Orteza na łokieć golfisty ma działanie kompresyjne i odciążające, dzięki czemu sprzyja łagodzeniu bólu. Dodatkowo poprawia krążenie krwi i wspomaga procesy regeneracyjne, a jednocześnie zapewnia ochronę stawu. Ważne, by stabilizator był wykonany z elastycznego, oddychającego materiału niekrępującego ruchów, np. neoprenu.
Ortezy na łokieć dostępne w naszym sklepie internetowym: Rehband 102330 – Orteza na łokieć 5mm, Rehband 7791 – Orteza na staw łokciowy Powe Line, Rehband 7081 – Orteza na staw łokciowy Blue Line.
Sprawdź także: Orteza na łokieć – kiedy jest przydatna i jaką wybrać?
Zabiegi fizykoterapeutyczne
Zaleca się zabiegi o działaniu regenerującym oraz przeciwbólowym, m.in.:
- magnetoterapię,
- ultradźwięki,
- krioterapię,
- jonoforezę.
Dobre efekty może przynieść również stosowanie fali uderzeniowej, która poprawia metabolizm uszkodzonych tkanek, dzięki czemu ich gojenie następuje szybciej.
Ćwiczenia na łokieć golfisty
Fizykoterapię najlepiej połączyć z odpowiednimi ćwiczeniami. Celem rehabilitacji ruchowej u pacjentów z łokciem golfisty jest prawidłowe rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni nadgarstka oraz poprawa ruchomości nadgarstka i ramienia.
Przykładowe ćwiczenia
- Rozciąganie mięśni – prostujemy chorą rękę, ustawiając ją grzbietem do góry (w taki sposób, by połączone palce były skierowane w kierunku sufitu), a następnie zdrową dłonią delikatnie odginamy nadgarstek ku górze (rozciąganie zginaczy nadgarstka). To samo ćwiczenie możemy wykonać, zginając nadgarstek do dołu (rozciąganie prostowników nadgarstka).
- Wzmacnianie mięśni – ćwiczenia z ciężarkiem – siedząc, układamy przedramię na powierzchni blatu i wykonujemy powolne zgięcia i wyprosty nadgarstka; obciążenie początkowo powinno być niewielkie, z czasem można je zwiększać.
Ćwiczenia wykonujemy w 3 seriach po 15 powtórzeń. Ruchy nie powinny wywoływać bólu.
Kinesiotaping na łokieć golfisty
Plastrowanie jest doskonałą metodą na uśmierzenie bólu i przyspieszenie odzyskania sprawności. Odpowiednio przyklejone taśmy terapeutyczne mają szerokie działanie, m.in. poprawiają mikrokrążenie i czucie głębokie oraz normalizują napięcie mięśniowe. Ich stosowanie jest wskazane jako uzupełnienie zabiegów fizjoterapeutycznych.
Operacja łokcie golfisty
Zabieg chirurgiczny jest zalecany w najbardziej zaawansowanych przypadkach lub kiedy terapia zachowawcza nie przynosi rezultatów przez co najmniej pół roku. Specjalista usuwa uszkodzone tkanki razem ze zmianami zwyrodnieniowymi, jeśli te zdążyły się rozwinąć.
Leczenie łokcia golfisty to zwykle długotrwały proces, jednak w większości przypadków rokowanie jest bardzo dobre. Należy pamiętać, że nieleczony łokieć golfisty może prowadzić do powstania zwapnień bądź zmian zwyrodnieniowych, a nawet martwicy tkanek, dlatego utrzymujących się objawów nigdy nie należy lekceważyć.