Kołnierz ortopedyczny – jakie są wskazania, jak długo nosić i jak dobrać rozmiar kołnierza szyjnego?
Wskazania do noszenia kołnierza ortopedycznego obejmują szereg dolegliwości w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Silny ból szyi czy problem z poruszaniem głową powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Specjalista zadecyduje, jaki rodzaj kołnierza szyjnego wybrać i jak długo go nosić.
Spis treści
Kołnierz ortopedyczny – wskazania – kiedy nosić kołnierz szyjny?
Ból kręgosłupa szyjnego jest objawem coraz częściej zgłaszanym w gabinetach lekarskich. Przyczyny dolegliwości w obrębie kręgów szyjnych są zróżnicowane, różne są także formy ich leczenia i rehabilitacji. Jedną z nich jest noszenie kołnierza ortopedycznego.
Kołnierz ortopedyczny to rodzaj ortezy, której działanie polega na unieruchomieniu, stabilizacji oraz odciążeniu kręgów szyjnego odcinka kręgosłupa. Wskazania do używania medycznego kołnierza na szyję są bardzo szerokie i obejmują wszelkiego typu problemy z kręgosłupem powstające na skutek urazów, zwyrodnień oraz chorób. Konieczność założenia kołnierza ortopedycznego po wypadku (często nawet po drobnej stłuczce) zdecydowanie nie wyczerpuje zatem jego cennych zastosowań.
Kiedy nosić kołnierz ortopedyczny?
Decyzję o tym, czy gorset ortopedyczny pomoże w Twoim przypadku, zawsze powinien podjąć lekarz. Może on zalecić stosowanie ortezy w takich stanach, jak m.in.:
- dyskopatia (przepuklina jądra miażdżystego),
- wady postawy (np. skolioza) i nieprawidłowe ustawienie głowy,
- zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego,
- kręcz szyi, stłuczenia i zwichnięcia stawów międzykręgowych,
- rekonwalescencja po operacji kręgosłupa szyjnego.
Objawy chorego kręgosłupa wskazujące na konieczność zastosowania kołnierza są dość charakterystyczne. Możesz zauważyć ból szyi, często uniemożliwiający wykonywanie swobodnych ruchów karku i głowy, uczucie blokady oraz sztywności kręgosłupa, bóle i zawroty głowy. Jeśli obserwujesz u siebie takie dolegliwości, bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem!
Jakie są rodzaje kołnierzy ortopedycznych?
Wyróżniamy kilka typów kołnierzy szyjnych:
- kołnierz ortopedyczny jednoczęściowy – odciąża kręgosłup szyjny, sięgając do tułowia; zwykle zakłada się go po wypadku, w czasie transportu pacjenta do szpitala, by zabezpieczyć kręgi;
- kołnierz ortopedyczny dwuczęściowy – wskazaniem jest ból kręgosłupa po operacji, skręcenie oraz złamanie kręgosłupa; zapewnia odpowiednią wentylację ciała, a dodatkowo nie trzeba zdejmować go na czas badań;
- kołnierz ortopedyczny miękki (np. kołnierz Schantza) – noszą go pacjenci z dyskopatią, nerwobólami, zmianami reumatycznymi czy zwyrodnieniowymi; dzięki zastosowaniu miękkiej pianki dostosowuje się on do anatomii pacjenta; podobne zalecenia dotyczą kołnierzy półmiękkich (np. kołnierz typu Florida);
- kołnierz ortopedyczny twardy/sztywny (np. kołnierz Philadelphia) – zaleca się go, gdy wymagane jest długoterminowe usztywnienie kręgosłupa.
Jak długo nosić kołnierz ortopedyczny?
Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie fizjoterapeuta lub ortopeda, biorąc pod uwagę rodzaj dysfunkcji i postęp rekonwalescencji. W przypadku drobnych urazów czas ten może wynieść kilka dni, rozległe zmiany wymagają niekiedy kilkumiesięcznej stabilizacji. Średnio kołnierz ortopedyczny nosi się przez około 6 tygodni, z uwzględnieniem odpowiednio zaplanowanych przerw.
Zdejmowanie kołnierza ortopedycznego do spania nie jest konieczne, jednak warto wówczas zaopatrzyć się w specjalną poduszkę ortopedyczną, która zapewni optymalne ułożenie kręgosłupa. W ortezie można się także kąpać, jednak po zamoczeniu należy ją wysuszyć.
Jak dobrać rozmiar kołnierza ortopedycznego?
Aby orteza należycie spełniała swoją funkcję, należy zadbać o odpowiednie dopasowanie jej rozmiaru. Zwykle mieści się on w zakresie od XS (najmniejszy rozmiar) do XL (rozmiar największy). Pamiętaj, że prawidłowo dobrany kołnierz usztywniający nie unosi podbródka, a stanowi dla niego wspornik.
Jeśli chcesz upewnić się, jaki rozmiar kołnierza ortopedycznego wybrać, najlepiej zmierz szerokość i wysokość szyi, a następnie porównaj wymiary z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu. Dzięki możliwości regulacji z pewnością bez większego problemu dostosujesz go do swoich potrzeb.
Ile kosztuje kołnierz ortopedyczny i gdzie można go kupić?
Jeśli chodzi o kołnierz ortopedyczny, cena może różnić się zależnie od producenta. Za najtańsze zapłacimy kilkanaście złotych, modele usztywniane z regulacją to wydatek rzędu 50 zł. Kołnierze dostępne są m.in. w aptekach, a także w sklepach z zaopatrzeniem medycznym.