Jak spać przy bólach kręgosłupa piersiowego?
Ból kręgosłupa często powoduje, że wykonywanie codziennych czynności staje się uciążliwe a nawet wręcz niemożliwe. Silny ból może utrudniać znalezienie odpowiedniej pozycji ciała do snu, co często przekłada się na wydłużenie czasu zasypiania, a także negatywnie wpływa na jakość snu. Co powoduje dolegliwości bólowe w tym odcinku i jak radzić sobie z bólem kręgosłupa piersiowego?
Spis treści
Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny
Statystyki wskazują, że nawet 70% osób po 30. roku życia choć raz zmagało się z bólem kręgosłupa. Anatomia kręgosłupa – między innymi jego krzywizny – przystosowana jest do życia w pozycji wyprostowanej. Tymczasem obecny, głównie siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, powoduje, że człowiek spędza dużo czasu w niezbyt fizjologicznej i jednocześnie obciążającej kręgosłup pozycji. To w efekcie prowadzi do bólu a także z biegiem czasu do powstawania zmian zwyrodnieniowych.
Najczęściej bóle kręgosłupa dotyczą odcinka lędźwiowego. Bóle kręgosłupa piersiowego stanowią około 2% przypadków i tym samym zaliczane są do tych, które występują rzadko. Nie zmienia to faktu, że osoby cierpiące na bóle kręgosłupa piersiowego, potrzebują odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Odcinek piersiowy jest mocno unerwiony, dlatego może się zdarzać, że problemy z nim będą powodować np. mrowienie kończyn górnych.
Co może powodować ból kręgosłupa piersiowego?
- zmiany na tle chorób układowych,
- złamania trzonów kręgów (szczególnie w starszym wieku, przy osteoporozie),
- neuralgia nerwu międzyżebrowego,
- schorzenia nowotworowe,
- uraz kręgosłupa,
- praca fizyczna (zwłaszcza związana z dźwiganiem),
- u kobiet: duży rozmiar biustu, który zwłaszcza nieodpowiednio podtrzymywany, będzie powodował ból kręgosłupa.
- choroby narządów wewnętrznych – w przypadku niektórych schorzeń, np. niedokrwienia mięśnia sercowego czy schorzeń płuc. Boli kręgosłup piersiowy, choć problem tkwi w zdecydowanie czymś innym i wymaga konsultacji z odpowiednim specjalistą (kardiologiem, pulmonologiem itd).
Sprawdź też: Czym jest przepuklina kręgosłupa?
Jak leczyć bóle kręgosłupa piersiowego?
Ból kręgosłupa piersiowego należy leczyć w ten sam sposób, jak ból innych odcinków kręgosłupa. Podstawą terapii jest rehabilitacja oraz farmakoterapia. Dolegliwości bólowe, szczególnie te o znacznym nasileniu, pozwalają uśmierzyć niesteroidowe leki przeciwzapalne. Postępowanie rehabilitacyjne obejmuje fizykoterapię oraz fizjoterapię. W przypadkach, gdy ból kręgosłupa piersiowego ma charakter przewlekły, duży nacisk trzeba postawić na poprawę sprawności fizycznej oraz ćwiczenia.
Ból kręgosłupa piersiowego a ułożenie do snu
Zmagając się z bólem kręgosłupa piersiowego, należy szczególnie zadbać o to, w jakiej pozycji będziemy się układać do snu. Wypoczynek na zbyt wysokiej poduszce sprzyja zwiększeniu napięcia w obrębie klatki piersiowej i nasileniu dolegliwości. To zła pozycja do spania, daleka od anatomicznego ułożenia kręgosłupa.
Osobom, którym towarzyszy na co dzień ból kręgosłupa piersiowego, mogą pomóc poduszki ortopedyczne. W przypadku spania na boku dobrze wybrać poduszkę w kształcie wałka. Natomiast śpiąc na plecach warto postawić na poduszkę która ma dodatkowe wcięcie, pozwalające odpowiednio ułożyć głowę oraz plecy. Na rynku jest wiele modeli, które bez trudu można dopasować do wymiarów łóżka, swoich potrzeb oraz budżetu.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której warto pamiętać, wybierając zasypianie na boku. Spanie w tej pozycji nie powinno wiązać się z mocnym podkurczaniem nóg i przyjmowaniem pozycji embrionalnej – to również nie sprzyja kręgosłupowi.
Jak spać przy bólach kręgosłupa piersiowego? Przede wszystkim należy wybrać wygodną pozycję, która pozwoli na rozluźnienie ciała. Nie zaleca się wkładać rąk pod głowę – może to wywoływać dodatkowo napinać odcinek piersiowy kręgosłupa, co będzie potęgowało problemy.
Warto pomyśleć nie tylko o właściwej poduszce, ale także materacu do łóżka – bez względu na to, czy śpisz na plecach, czy na boku. Spanie na zbyt miękkim materacu nie zapewnia kręgosłupowi odpowiedniego wsparcia. Z tego powodu lepiej wybierać te twardsze, a dodatkowo regularnie je wymieniać, kiedy zauważamy, że materac zakupiony do naszego łóżka zaczyna się trwale odkształcać, zapadać lub wychodzą z niego jakiekolwiek elementy.
Osoby, którym zdarza się przyjmować pozycję leżącą w ciągu dnia (np. czytając książkę), również powinny unikać leżenia na zbyt wysokiej poduszce. Zła pozycja ciała uniemożliwia odpoczęcie kręgosłupa, a zrelaksowanie się.
Sprawdź też: Ile powinno się spać?
Ból kręgosłupa – to może Ci pomóc
Oprócz zwrócenia uwagi na to, by odcinek piersiowy kręgosłupa i jego okolice nie były uciskane w trakcie snu, zadbania o odpowiednią poduszkę (wskazane poduszki ortopedyczne) oraz ułożenie ciała do snu, warto wdrożyć także dodatkowe działania, które ułatwią rozluźnienie mięśni w okolicach klatki piersiowej i odcinka piersiowego.
Przede wszystkim należy zamienić typowo siedzący tryb życia na bardziej aktywny. Ból kręgosłupa i brak aktywności fizycznej często idą w parze. Zamiana kilku godzin tygodniowo siedzenia czy leżenia na różnorodne ćwiczenia, z pewnością przyniesie pozytywny efekt. Aktywność nie tylko działa pozytywnie na ból kręgosłupa piersiowego i plecy, ale również może poprawiać jakość snu. Do swojej rutyny warto wdrożyć wykonywanie tzw. kociego grzbietu czy skłonów japońskich.
Ból kręgosłupa piersiowego – poznaj przyczynę
Gdy boli kręgosłup piersiowy, bardzo istotne jest, by poznać przyczynę tego stanu. Być może to kwestia zbyt małej aktywności, a może urazów wymagających interwencji chirurgicznej czy innego typu leczenia (w przypadku chorób narządów). Ból kręgosłupa piersiowego, z którym idą w parze mrowienie kończyn górnych, silny ból klatki piersiowej czy inne objawy towarzyszące, zawsze powinien zostać poddany diagnostyce. Specjalista może zlecić wykonanie podstawowej morfologii krwi, zdjęcia RTG, rezonansu magnetycznego czy innych badań różnicowych.
Bibliografia
Morton M. Spinal pain syndromes. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2008;11(5):45-55.
Kałużna, A., Kałużny, K., Wołowiec, Ł. Profilaktyka bólów kręgosłupa – przegląd piśmiennictwa. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(7):912-926.