Drętwienie palców u rąk – jak temu zapobiegać?
Częste drętwienie palców u rąk bezapelacyjnie wymaga konsultacji z lekarzem i ustalenia przyczyny. Źródłem nieprzyjemnego mrowienia w palcach dłoni mogą być bowiem poważne choroby. Co najczęściej wywołuje dolegliwości tego typu i jak im zapobiegać?
Spis treści
Drętwienie palców u rąk – mrowienie i zaburzenia czucia
Drętwienie palców u rąk wiąże się z nieprzyjemnymi, choć niezwiązanymi z bólem, wrażeniami czuciowymi, trudnymi do jednoznacznego zdefiniowania. Pacjenci opisują drętwienie jako uczucie mrowienia, pieczenia, wibracji czy przebiegającego prądu, czemu towarzyszy zanik czucia. Fachowo objawy tego typu określane są jako parastezje i zazwyczaj dotyczą kończyn.
Drętwiejące palce dłoni nie muszą sygnalizować problemów zdrowotnych, bywają np. efektem długotrwałego ułożenia ręki w niedogodnej pozycji. Przyczyną może być również ekspozycja dłoni na niskie temperatury – w czasie silnych mrozów drętwienie czubków palców u rąk może wskazywać na niewielkie odmrożenie. Aby nie dopuścić do występowania mrowienia, należy zawsze pamiętać o ich osłonięciu.
Jeżeli jednak uczucie to pojawia się regularnie, a dodatkowo bez wyraźnie uchwytnego powodu, powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Przyczyny drętwienia palców u rąk najczęściej obejmują nieprawidłowości neurologiczne, jednak parastezje mogą mieć związek z innymi chorobami.
Przeczytaj również: Drętwienie rąk w nocy – przyczyny, diagnoza, leczenie
Co oznacza drętwienie palców u rąk?
Gdy drętwieją palce rąk, w pierwszej kolejności przyczyn szuka się zwykle w dysfunkcji samej kończyny. Pod uwagę bierze się czynniki, które mogą wywoływać ucisk w okolicy nerwu nadgarstkowego lub w wyższych partiach ręki. Najczęściej diagnozuje się:
- zespół cieśni nadgarstka – wywołuje drętwienie małego palca u ręki, palca II, III i połowy palca IV; pacjent zgłasza także problemy z chwytaniem przedmiotów i trudności z manipulowaniem nimi w dłoni; w przebiegu zaburzenia typowe jest drętwienie palców u rąk podczas snu;
- zespół rowka nerwu łokciowego – w tym przypadku mrowienie dotyczy palców IV-V i promieniuje ku łokciowi po wewnętrznej stronie przedramienia; pojawiają się także ból łokcia nasilający się podczas wykonywania ruchów oraz zaburzenia czucia.
Drugą grupą przyczyn mogą być zaburzenia, których źródło nie dotyczy kończyny. Są to w przeważającej mierze problemy w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, gdzie znajdują swój początek nerwy obwodowe zaopatrujące kończyny górne. Mrowienie i uczucie prądu w palcach mogą wskazywać zatem na dyskopatię, zmiany zwyrodnieniowe, nadmierne napięcie mięśniowe czy destabilizację kręgów.
Sprawdź także: Drętwienie palców u nóg – jakie mogą być tego przyczyny?
Inne przyczyny drętwienia palców u rąk
Drętwienie palców u prawej ręki bądź ręki lewej może mieć związek z szeregiem innych zaburzeń. Stosunkowo często drętwienia wywołują niedobory – przede wszystkim potasu, wapnia, magnezu i sodu, a także witamin, głównie z grupy B. Drętwienie i puchnięcie palców u rąk bywa typowe dla okresu ciąży, kiedy to w organizmie dochodzi do zatrzymania nadmiernych ilości płynów, sprzyjających powstawaniu obrzęków i powstawania ucisku na tkanki.
Zdarza się jednak, że podłoże parastezji jest znacznie poważniejsze i wiąże się z takimi chorobami, takimi jak:
- stwardnienie rozsiane,
- miażdżyca,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- udar mózgu,
- zawał serca,
- nerwica lękowa.
Kiedy palce u rąk drętwieją w stopniu wykraczającym poza normę, należy zasięgnąć porady lekarza. Dokładny wywiad oraz badania dodatkowe (np. laboratoryjne, USG, RTG), pozwolą ustalić mu przyczynę dolegliwości.
Orteza nadgarstka dostępna w naszym sklepie internetowym: Manu Sensa.
Drętwienie palców u rąk – zapobieganie
Przeciwdziałanie drętwieniu palców wymaga stosowania się do zaleceń określonych przez lekarza zajmującego się terapią choroby podstawowej wywołującej dyskomfort. Zależnie od charakteru dolegliwości będzie to przyjmowanie odpowiednich leków i korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych.
Na co dzień profilaktyka mrowienia palców zakłada przede wszystkim przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia.
Należy dbać to, by codzienna dieta dostarczała substancji niezbędnych do utrzymania równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. W jadłospisie należy uwzględnić przede wszystkim produkty dostarczające:
- witamin z grupy B (m.in. orzechy i pestki, nabiał, fasola, ryby czy szpinak),
- potasu (m.in.: brokuły, fasola, groch, ziemniaki, banany),
- wapnia (m.in.: brukselka, jarmuż, suszone owoce, kapusta),
- magnezu (m.in.: produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, kakao),
- sodu (poza solą, m.in.: wieprzowina, wołowina, zielone oliwki, ser, kiszone ogórki).
Ważna jest ergonomia pracy – zwłaszcza przed komputerem: układanie przedramion na powierzchni blatu podczas pisania na klawiaturze czy korzystania z myszki, ale także robienie regularnych przerw na rozluźnienie nadgarstków.
Skuteczne będą również ćwiczenia rozciągające palce i nadgarstki, np. naciskanie dłońmi na blat, wykonywanie energicznych ruchów rotacyjnych nadgarstkiem (przypominających wkręcanie żarówek) bądź zginanie palców w taki sposób, jakbyśmy grali na pianinie.
Aby zapobiec rozwojowi groźnych chorób ogólnoustrojowych, przyczyniających się do drętwienia palców, należy pamiętać również o regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu.