Buty profilaktyczne a buty ortopedyczne – jak wybrać
Prawidłowy rozwój stóp, a co za tym idzie – prawidłowa postawa – decydują o zdrowych stawach i kręgosłupie. Deformacje i schorzenia jakie powstają z biegiem lat powodują bóle w okolicach stóp, bioder czy kręgosłupa. Buty profilaktyczne i obuwie ortopedyczne zapobiegają pogłębianiu się zniekształceń i stwarzają stabilne podparcie dla zmian strukturalnych stopy o charakterze utrwalonym. Można je dostosować do każdej okoliczności. Jak wybrać prawidłowe obuwie zdrowotne?
Spis treści
Buty profilaktyczne a buty ortopedyczne- różnica
Obuwie ortopedyczne często mylone jest z obuwiem profilaktycznym. Nie są to jednak tożsame pojęcia. Różnica polega na przeznaczeniu butów, czyli funkcji, jaką mają spełniać.
Obuwie profilaktyczne ma chronić przed powstawaniem deformacji oraz dolegliwości, które im towarzyszom. Dlatego najczęściej dedykowane jest dzieciom, które są najbardziej narażone na nieprawidłowy rozwój aparatu ruchu.
U osób dorosłych obuwie profilaktyczne może zapobiec rozwijaniu się wad stopy oraz poprawie jej ułożenia. Często polecane jest także osobom, które spędzają wiele godzin w pracy wymagającej długiego wysiłku w postaci stania lub chodzenia (w tym przypadku polecane są drewniaki, czy klapki).
UWAGA: w ofercie BRANDvital ostatnie stuki dziecięcych sandałów profilaktycznych na wyprzedaży!
Buty ortopedyczne służą korekcie i odwróceniu zniekształceń. Amortyzują również szkodliwe wstrząsy, odciążają nadwyrężone struktury układu ruchu stopy, co w efekcie działa przeciwbólowo i rozluźniająco. Obuwie ortopedyczne ukierunkowane jest zatem na leczenie, a nie zapobieganie.
Mimo różnic, producenci obuwia zdrowotnego często posługują się tymi pojęciami zamiennie.
Typ schorzenia a obuwie ortopedyczne
Wśród najczęściej spotykanych butów ortopedycznych ze względu na typ schorzenia wymienia się:
– buty ortopedyczne wyrównujące skrócenie kończyny dolnej (krótsza noga)
– buty ortopedyczne z obcasem Thomasa, odwracające tyłostopie w stopie płasko-koślawej
– buty ortopedyczne redresyjne, korygujące nieprawidłowe ustawienie stóp
– obuwie ortopedyczne z odwróconym obcasem Thomasa, czyli z wkładką o podwyższeniu od strony bocznej z przedłużeniem w kierunku przednim, stosowanym np. w szpotawości stępu, niestabilności i skręceniach stawu skokowego dolnego
– buty ortopedyczne z ortezą stabilizującą stawy stopy
Zarówno obuwie profilaktyczne jak i obuwie ortopedyczne zalecane jest przy wszelkiego rodzaju schorzeniach układu ruchu oraz deformacjach stóp, między innymi: haluksy (koślawe paluchy), stopy cukrzycowe, płaskostopie, ostrogi piętowe, palce młotkowate, stopy końsko – szpotawe, nerwiak Mortona i wiele innych.
Buty ortopedyczne dla dzieci
Buty ortopedyczne dla dzieci czy też buty profilaktyczne to częsty wybór rodziców. Biorąc pod uwagę różnicę między tymi pojęciami, pamiętaj, że:
– Buty ortopedyczne dla dzieci to specjalistyczne narzędzie służące do korygowania już istniejących wad stóp i zapobiegają pogłębianiu się deformacji. Można je również stosować, w sytuacji, gdy kończyny są różnej długości. Przed kupnem butów ortopedycznych musisz skonsultować się z lekarzem ortopedą. Nie kupuj ich na własną rękę.
– Obuwie profilaktyczne dla dzieci wspiera stopy dziecka w prawidłowym rozwoju. Zadaniem butów profilaktycznych jest prawidłowe ustawienia stóp a co za tym idzie – ustawienia prawidłowej sylwetki. W prawidłowym doborze butów profilaktycznych pomoże Ci specjalista (np. fizjoterapeuta lub sprzedawca w sklepie medycznym).
Na rynku jest duży wybór butów profilaktycznych dla dzieci. Gotowe modele znajdziesz w sklepach medycznych i punktach rehabilitacyjno-ortopedycznych. Przy wyborze zwróć uwagę na właściwości techniczne butów. Ważne jest to, by były one zrobione z naturalnych materiałów.
Jeśli widzisz, że Twoje dziecko stawia stopy w niewłaściwy sposób lub ma jakieś deformacje – udaj się do lekarza ortopedy bądź do fizjoterapeuty. W przypadku wskazań od lekarza – zastosuj obuwie ortopedyczne.
Natomiast buty profilaktyczne możesz stosować nawet, jeśli wydaje się, że wszystko jest dobrze. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Buty ortopedyczne dla dorosłych
Podobnie, jak u dzieci, buty ortopedyczne należy stosować w przypadku zaleceń lekarza. Natomiast rola butów profilaktycznych jest nieco odmienna. Z wiekiem trudno jest kształtować właściwą postawę, stąd dorośli częściej stosują buty zdrowotne, jak już odczuwają dyskomfort i ból.
Z tego względu rolą butów profilaktycznych dla dorosłych jest zapobieganie dalszemu rozwijaniu się wad stopy oraz poprawa jej ułożenia. Po zastosowaniu takich butów po kilku dniach odczujesz ulgę oraz dużo większych komfort chodzenia.
Buty ortopedyczne damskie
Buty są szczególnie ważne dla kobiet. Zdecydowana większość lubi kupować obuwie wszelkiego rodzaju na różne okazje. Niestety szpilki i buty na wysokim obcasie nie sprzyjają właściwej postawie. Z wiekiem wiele kobiet uskarża się na silne bóle stawów, bioder i kręgosłupa. Przyczyna tkwi między innymi w noszeniu niewłaściwego obuwia.
W przypadku deformacji i schorzeń należy udać się do lekarza specjalisty. Wcześniej zalecamy wykonanie badania stóp. Możliwe, że trzeba będzie zastosować obuwie ortopedyczne, ale niekoniecznie.
W wielu przypadkach wybór odpowiedniego obuwia profilaktycznego wystarczy, aby dolegliwości minęły. Obecnie na rynku obuwia zdrowotnego kobiety mają ogromny wybór. Praktycznie na każdą pogodę, czy okazję można zakupić buty profilaktyczne, które pomogą uśmierzyć ból.
W dobrych sklepach skorzystasz z porady fizjoterapeuty, który pomoże Ci odpowiednio dobrać obuwie profilaktyczne.
Wkładki ortopedyczne do butów
Jeśli mimo potrzeby nie stosujesz butów profilaktycznych, bądź masz jedną lub kilka sztuk, a jesteś fanem butów – warto przemyśleć zakup wkładek ortopedycznych. Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne zmniejszają ból stóp, kolan, bioder, kręgosłupa.
Będą one dobrą alternatywą w stosunku do butów zdrowotnych w przypadku, gdyż masz upatrzony model, który nie jest obuwiem zdrowotnym. Jeśli spełni kilka warunków, bez problemu zastosujesz w nim wkładki ortopedyczne.
Przy dużych wadach stóp potrzebne będą wkładki indywidualnie dobrane i wykonane. Przy niewielkiej wadzie można sięgnąć po gotowe wkładki profilaktyczne, które zwiększają komfort chodzenia, ale nie poprawiają ustawienia stóp.
W celu dobrania właściwych wkładek należy wykonać badanie stóp (badanie podoskopowe). W tym celu w gabinecie podoskopowym bądź w specjalistycznym sklepie medycznym wykonasz badanie stóp na podświetlanej płycie. Specjalista wyjaśni Ci wyniki badania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat badania stóp podoskopem zapraszamy do przeczytania artykułu w temacie. Przejdź do artykułu
Buty ortopedyczne na zamówienie – dofinansowanie
Należy pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia dofinansowuje jedynie buty ortopedyczne wykonywane na zamówienie. I to przy pełnieniu określonych kryteriów przyznawania refundacji.
W zależności od rodzaju obuwia możemy uzyskać dofinansowanie w wysokości ok. 200 zł, a Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje nam jedną parę butów na rok. Koszt takich butów jest wysoki.
Dlatego większość osób, które chcą skorygować wady stóp i odczuć komfort z ich użytkowania decyduje się na gotowe specjalistyczne buty ortopedyczne.
Aby otrzymać obuwie ortopedyczne refundowane przez NFZ przede wszystkim należy uzyskać zlecenie na ten przedmiot od lekarza specjalisty (ortopedy, neurologa, rehabilitacji medycznej, reumatologa, chirurga – tylko w przypadku obuwia ortopedycznego będącego częścią składową aparatu ortopedycznego).
Podstawowe kryteria przyznawania refundacji z NFZ na obuwie ortopedyczne
- Wrodzone lub utrwalone, zaburzające funkcję chodu zniekształcenia stopy:
– nieprawidłowe ustawienie stopy zmniejszające jej naturalną powierzchnię podparcia, jeżeli powoduje to niewydolność statyczną nadmiernie obciążonych tkanek
– rozległe zniekształcenia tkanek miękkich i kości lub rozległe owrzodzenia na naturalnych płaszczyznach podparcia stopy
-występowanie typowych zniekształceń statyczno -dynamicznych przodostopia obejmujące:
a) przykurcze palców, których opuszki nie opierają się na podłożu
b) koślawość palucha przekraczającą 60°
c) podeszwowe wystawanie głów kości śródstopia z zanikiem tkanki podskórnej
d) stopa olbrzymia wskutek rozrostu tkanek miękkich lub oraz stopa krótsza co najmniej o 3 cm, wymagająca zaopatrzenia w obuwie różnej wielkości
e) usztywnienie stopy i stawu skokowo-goleniowego w pozycji czynnościowo niekorzystnej.
- Skrócenie kończyny dolnej (co najmniej 3 cm u osób dorosłych, co najmniej 2 cm u dzieci i młodzieży do lat 18)
- Porażenia i niedowłady mięśni stabilizujących stopę
- Amputacja części stopy
- W przypadku konieczności utrwalenia wyników operacyjnego leczenia stopy
- Utrwalone przykurcze stawów kolanowych lub biodrowych wymagające wyrównania ustawieniem końskim stóp co najmniej o 4 cm (zgięcie podeszwowe)
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital