Ból piszczeli – co go wywołuje i jak radzić sobie z bólem kości piszczelowej?
Ból kości piszczelowej podczas chodzenia czy treningu stanowi częsty powód konsultacji ortopedycznych. Przyczyna dolegliwości może być prozaiczna i łatwa do wyeliminowania, zdarza się jednak, że piszczel boli na skutek poważnych urazów i chorób. Sprawdź, co wywołuje ból nóg w piszczelach i jakie są sposoby jego leczenia.
Spis treści
Ból piszczeli przy bieganiu i przy chodzeniu – przyczyny
Ból kości piszczelowej to powszechna dolegliwość o zróżnicowanym podłożu. Za ból podudzia wzdłuż kości piszczelowej mogą odpowiadać nieprawidłowe nawyki dotyczące higieny pracy (np. długotrwałe przesiadywanie w jednej pozycji), chodzenie w źle dopasowanym obuwiu, błędy treningowe, a także schorzenia.
Aby zadecydować o tym, jakie leczenie podjąć (do dyspozycji mamy m.in. fizykoterapię, noszenie wkładek ortopedycznych, masaż), należy dokładnie ustalić, dlaczego bolą piszczele. Przed wizytą u ortopedy, warto zastanowić się, kiedy ból nóg w piszczelach występuje najczęściej: podczas chodzenia lub po treningu czy w czasie odpoczynku; przy dotyku czy też pojawia się samoistnie.
Dowiedz się, co wywołuje przeskakiwanie w kolanie
Dlaczego bolą piszczele podczas chodzenia?
Ból piszczeli podczas chodzenia nierzadko towarzyszy osobom noszącym zbyt ciasne, niewygodne buty. Objawy problemów z piszczelami mogą doskwierać miłośnikom japonek, które utrwalają nieprawidłowy wzorzec chodu, oraz amatorkom szpilek – wysokie obcasy negatywnie wpływają na pracę ścięgna Achillesa. Jeśli odczuwasz wieczorny ból nóg od kolan w dół, warto zatem w pierwszej kolejności sprawdzić, czy przyczyna nie leży właśnie w źle dobranym obuwiu.
Za bolące piszczele i kolana w wielu przypadkach odpowiada nadmierne przeciążenie nóg związane z wykonywaniem pracy stojącej bądź wymagającej wielogodzinnego chodzenia. Na ból nóg wzdłuż piszczeli skarżą się też osoby, prowadzące siedzący tryb życia, w tym zawodowi kierowcy.
Nierzadko pacjenci zgłaszają ból piszczeli od kręgosłupa. Dyskomfort może wynikać z ucisku krążka międzykręgowego na nerw korzeniowy, do którego dochodzi m.in. w przebiegu dyskopatii i przy zmianach zwyrodnieniowych. Poza bólem pojawia się wówczas osłabienie mięśni oraz wrażenie drętwienia nogi.
Warto pamiętać, że jako ból w piszczelach interpretowane bywają dolegliwości w obrębie łydek związane z przewlekłą niewydolnością żylną i zakrzepicą. Jeśli dokucza Ci ból w okolicy piszczeli, który nie mija po odpoczynku, a dodatkowo na skórze nóg zauważasz tzw. pajączki, powinieneś skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.
Shin splints – ból piszczeli u biegaczy
Przyczyną bólu piszczeli u osób uprawiających sport bywa brak lub nieumiejętnie przeprowadzona rozgrzewka, a także niedostateczna ilość przerw podczas treningu. Ból może pojawić również, wówczas gdy nie damy mięśniom możliwości regeneracji po zakończonych ćwiczeniach lub gdy trenujemy mimo niedoleczonej kontuzji.
Specyficznym przypadkiem jest shin splints, czyli syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli, rozwijający się najczęściej u osób uprawiających jogging. Ból przedniej i wewnętrznej części podudzia ma charakter przeciążeniowy i obejmuje okostną, mięśnie oraz ścięgna okolicy piszczeli. Początkowo pojawia się w trakcie aktywności, z czasem doskwiera także podczas chodzenia i po odpoczynku. Może towarzyszyć mu niewielki obrzęk.
Podpowiadamy, jak wybrać stabilizator kolana
Ból kości piszczelowej – stłuczenie, pęknięcie, złamanie
Ból kości piszczelowej po uderzeniu to stosunkowo niegroźna przyczyna dolegliwości, jeśli jednak objawy bólowe nie mijają po kilku dniach, należy wykonać zdjęcie RTG, by sprawdzić, czy nie doszło do pęknięcia kości. Na pęknięcie może wskazywać znaczny obrzęk, krwiak oraz utykanie na stłuczoną nogę. Wprawny fachowiec palpacyjnie wyczuje linię pęknięcia.
Najpoważniejszym stanem wywołującym ból jest złamanie kości piszczelowej. Wyróżnia się:
- złamanie nasady bliższej kości piszczelowej – dotyczy zwykle sportowców uprawiających koszykówkę, siatkówkę czy jazdę na nartach, a więc dyscypliny wymagające wykonywania zeskoków; objawia się znaczną opuchlizną stawu kolanowego oraz silnym bólem nogi przy każdym ruchu;
- złamanie nasady dalszej kości piszczelowej – często jest efektem upadku z wysokości lub wypadku komunikacyjnego; pojawia się duży obrzęk stawu skokowego, a ból nogi nasila się przy dotyku;
- złamanie trzonu kości piszczelowej – może na nie wskazywać trudny do wytrzymania ból piszczeli po uderzeniu; charakterystyczny jest krwiak i znaczne opuchnięcie miejsca urazu oraz całkowity brak możliwości odciążenia kończyny.
Złamanie piszczeli może mieć również charakter przeciążeniowy. Mówimy wówczas o zmęczeniowym złamaniu kości piszczelowej. Powodem są mikropęknięcia kości, do których dochodzi podczas wzmożonych, długotrwałych treningów, bez dostatecznej ilości odpoczynku.
Bolące piszczele – jak sobie poradzić?
Kiedy bolą piszczele, w pierwszej kolejności warto wypróbować domowych metod. Jeśli dolegliwości nie ustąpią lub ulegną nasileniu, powinieneś zgłosić się do specjalisty zajmującego się chorobami układu ruchu.
Sposoby na bolące piszczele
Do domowych sposobów na ból w piszczelach zalicza się stosowanie maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, zimne okłady, a przede wszystkim odpoczynek. Bolącej kończyny nie należy forsować, niezbędny jest czas na regenerację mięśni i tkanek. Jeśli przyczyna bólu nie jest poważna, po kilku dniach powinieneś odczuć znaczną poprawę.
Ból piszczeli – leczenie
Jeśli mimo doraźnych działań, ból piszczeli nie ustępuje, należy skorzystać z bardziej zaawansowanych metod. W leczeniu bolących piszczeli stosuje się fizykoterapię: laseroterapię, ultradźwięki, magnetoterapię, które ograniczają stan zapalny i usprawniają proces gojenia. Ulgę przyniesie masaż manualny lub wodny – działa rozluźniająco, zmniejszając ból.
Kinesiotaping na ból w piszczelach
W leczeniu bólu kości piszczelowej pomocne jest plastrowanie. Umiejętnie naklejone taśmy do kinesiotapingu pomagają zniwelować opuchliznę i przyspieszają gojenie się krwiaków. Wspomagają regenerację przeciążonych mięśni i ułatwiają odzyskanie ich prawidłowego napięcia.
Wkładki ortopedyczne
Formą leczenia, a jednocześnie profilaktyki bólu w piszczelach, jest stosowanie wkładek ortopedycznych. Warto sięgnąć po szczególnie, wtedy gdy cierpimy na płaskostopie lub korekcji wymaga biomechanika stopy (np. nadmierna pronacja). Wkładki pozwalają przywrócić prawidłowe ułożenie stopy, dzięki czemu poprawie ulega postawa całego ciała. Zapobiegamy tym samym powstawaniu nadmiernego napięcia mięśniowego w obrębie kończyn, stanowiącego częstą przyczynę bólu.
Sprawdź, czym jest i jak leczyć płaskostopie poprzeczne
Bibliografia:
- https://www.webmd.com/fitness-exercise/shin-splints
- Zbigniew Śliwiński, Marcin Krajczy, Dynamiczne plastrowanie – podręcznik Kinesiology Taping, 2014, wyd.1.