Szyna CPM na łokieć – rehabilitacja schorzeń i urazów

Szyna CPM na łokieć stosowana jest do terapii po urazach i zabiegach ortopedycznych łokcia. Jest częścią terapii ciągłym ruchem biernym (CPM – z ang. continuous passive motion), bardzo dobrze tolerowanej przez pacjentów. Przy jakich schorzeniach, urazach i bólach stawu łokciowego zaleca się stosowanie szyny CPM na łokieć?
Spis treści
Problemy ze stawem łokciowym wymagające rehabilitacji
Generalnie wszystkie uszkodzenia stawów wymagają leczenia ruchem. Co ważne, wykonywanie ruchów w obrębie uszkodzonych stawów powinno się zacząć w dniu zachorowania. Łokieć jest stawem, który źle znosi urazy i ewentualne uruchomienie, dlatego prawidłowa diagnostyka nawet małych urazów jest kluczowa, aby rozpocząć adekwatną rehabilitację.

Bóle łokcia, złamania, zwichnięcia czy skręcenia – kiedy szyna CPM na łokieć znajdzie zastosowanie?
Bóle łokcia
Przyczyny bólu łokcia i ograniczenia ruchu można podzielić na 3 grupy:
- Stawowe
- Okołostawowe
- Ból rzutowany
Bóle stawowe spowodowane są zmianami w strukturze chrzęstnej lub kostnej na poziomie stawu łokciowego. Należy do nich między innymi choroba zwyrodnieniowa, zapalenie stawu ramienno-łokciowego czy łokciowo- promiennego.
Bóle okołostawowe powodują stany zapalne tkanek, które otaczają staw, zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kości oraz wiotkość więzadłową.
Ból rzutowany jest spowodowany przez dysfunkcje na poziomie kręgosłupa szyjnego lub barku.
Łokieć tenisisty
Częsty rodzaj bólu występujący m.in. u amatorów grających w tenisa (stąd nazwa), badmintona lub squasha. W przebiegu łokcia tenisisty zmiany chorobowe rozwijają się w miejscu przyczepu ścięgien i więzadeł do kości, tam, gdzie umocowane są 2 mięśnie ręki: prostownik i zginacz. Poza bólem kującym, piekącym, czy stałym w obrębie łokcia, pacjent zgłasza jego promieniowanie do ramienia lub nadgarstka.
Więcej o przyczynach i objawach zapalenia nadkłykcia bocznego dowiesz się z artykułu pt. Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja. Przejdź do artykułu
Łokieć golfisty
To stan zapalenie nadłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Powoduje ból po wewnętrznej stronie łokcia w miejscu przyczepu mięśni przedramienia. Ból może rozprzestrzenić się do przedramienia, nadgarstka i palców. Najczęściej do łokcia golfisty dochodzi na skutek przeciążenia, ponieważ powtarzane są często ruchy nadgarstka wbrew oporowi.
Złamania
Związane z kontuzją łokcia na skutek upadku na wyciągniętą rękę, bezpośrednie uderzenie w łokieć, upadek na łokieć, czy skręcenie łokcia poza normalny zakres ruchu. Złamanie dalszej nasady kości ramienia najczęściej wynika z upadku na zgięty łokieć lub wyprostowaną kończynę. Następstwem – ból i obrzęk w miejscu złamania, często opuchlizna, ograniczenie ruchomości.
Poza leczeniem ważna jest tu rehabilitacja, ponieważ pomaga odzyskać sprawność ruchową.
Złamanie wyrostka łokciowego najczęściej jest wynikiem upadku na lekko zgięty łokieć. Często podczas tego urazu występuje rozkawałkowanie kości oraz uszkodzenia głowy kości promieniowej.
Zwichnięcia
Przy zwichnięciach łokcia dochodzi do przemieszczenia kości przedramienia w torebce stawowej, na skutek czego powierzchnie stawowe tracą kontakt z kością barkową. Uraz powoduje ból i wymaga w pierwszej kolejności leczenia.
Skręcenia
W stawie łokciowym oznacza wywichnięcie lub wykręcenie tego stawu poza zasięg jego naturalnych ruchów. Poza tym może dojść do zerwania części utrzymujących go więzadeł. Terapia zależy od diagnozy i stopnia uszkodzenia stawu.
Szyna CMP na łokieć czy rehabilitacja czynna stawu
Zasadą leczenia urazów łokcia jest jak najszybsze rozpoczęcie ćwiczeń czynnych [1] . Dlatego w rehabilitacji urazów stawu łokciowego wykorzystywane są zarówno metody fizykoterapeutyczne, które łagodzą ból i przyspieszają regeneracje tkanek, jak i zabiegi terapii manualnej, zabiegi wzmacniające i poprawiające ruchomość stawu oraz jego elementów.
W celu wyleczenia bólu łokcia można zastosować metody takie jak m.in.
– odpoczynek od czynność wywołującej przeciążenie, połączone z masażem kostkami lodu
– fizykoterapię (np. laser, ultradźwięki, fala uderzeniowa)
– masaż napiętych tkanek ramienia i przedramienia
– kinesiosology taping (plastry naklejane odciążające staw)- więcej TUTAJ
Szyna CPM na łokieć – wskazania
– przynasadowe złamania w okolicy stanu łokciowego z otwartą redukcją i zespoleniem wewnętrznym
– złamania śródstawowe z otwartą redukcja i zespoleniem wewnętrznym
– artroliza w pourazowej sztywności z ograniczonym zakresem ruchów w stawie łokciowym
– endoprotezoplastyka stawu łokciowego
– uwalnianie zrostów pozastawowych
– synowektomia stawu łokciowego
– artrotomia i drenaż w ostrym septycznym zakażeniu stawu łokciowego [2]
Szyna CPM na łokieć- zakup czy wynajem
Zasadniczo ceny szyn CPM są drogim produktem w zakupie. Ich ceny kształtują się od ok. 10 000 zł a aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego zaopatrują się w nie zazwyczaj placówki rehabilitacyjne lub osoby, których rehabilitacja trwa latami.
Dlatego większość osób w trakcie rehabilitacji decyduje się na wynajem szyny CPM. Kilkudniowe czy kilkutygodniowe wypożyczenie szyny CMP polepsza i przyspiesz efekty kuracji poprawiając mobilność i zdolność ruchową kończyny. Koszt – w zależności od czasu wynajmu kształtuje się w okolicach 30 zł/dobę.
Jeśli chcesz wynająć szynę CPM na łokieć lub na kolano – skontaktuj się z nami
Na jakie efekty kuracji możesz liczyć? Poznaj najważniejsze zalety terapii.
Zalety terapii CPM

Szyna CPM na łokieć – YTK-E to urządzenie dostępne na wynajem w BRANDvital
– wspomaga przeciwdziałanie powikłaniom takim jak sztywność stawu czy zrosty
– zwiększa mobilność stawu i zakres ruchów
– redukuje okres hospitalizacji pooperacyjnej
– przyspiesza leczenie tkanek w obrębie stawów
– regeneruje tkankę chrzęstną
– odbudowuje powierzchnię poślizgową ścięgna
– zapobiega tworzeniu się zrostów
– wzmaga odżywianie i aktywność metaboliczną chrząstki
– nasila leczenie poprzez dyfuzję z płynu maziowego
– zwiększa średnią siłę zerwania ścięgna
– odbudowuje pewność siebie pacjenta, niezależność i dobre samopoczucie
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Literatura
[1] Gałuszka, G; Gałuszka, R; Borecki, M; Lawiec, W: Wyniki rehabilitacji przy użyciu szyny CPM u pacjentów leczonych z powodu schorzeń i urazów oraz dolegliwości bólowych stawu łokciowego; Medyczne wymiary dobrostanu , Wydawnictwo Naukowe
Neuro Centrum ; Lublin, 2018, str. 70
[2] Salter, RB; Simmonds, DF; Malcom, BW; Rumble, Ej; McMichael, D; Clements, ND. The biological effect of continuous passive motion on the healing of full-thickness defects in articular cartilages. An experimental investigation in the rabbit. J Bone Joint Surg. 1980; 62A: 123-12151
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital