Podnośnik dla osoby niepełnosprawnej – jaki model wybrać?
W przypadku wielu osób z ograniczeniami ruchomości, podnośnik jest tym sprzętem, który nie tylko podnosi codzienny komfort i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim znacznie ułatwia pracę opiekuna i pozwala łatwiej wykonać rutynowe czynności. Co należy sprawdzić, decydując się na zakup podnośnika dla osób z niepełnosprawnością, osób starszych i chorobami układu krążenia? Jakie funkcje czy parametry powinien mieć podnośnik? Czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na podnośnik dla niepełnosprawnych? Niniejszy tekst jest zbiorem najważniejszych informacji, o których warto wiedzieć w temacie podnośników.
Spis treści
Rodzaje podnośników
Biorąc pod uwagę sprzęty dostępne na rynku można wyróżnić następujące rodzaje podnośników:
- Podnośniki wannowe – przeznaczone do podnoszenia i opuszczania osoby, która bierze kąpiel w wannie. Siedzisko zbudowane jest w taki sposób, aby zachować komfort pacjenta i jednocześnie zapewnić możliwość wykonania wszelkich czynności higienicznych. Podnośniki wannowe mogą być sterowane przy pomocy pilota, zamocowane na stałe lub umożliwiające także transport (podnośnik jezdny-wannowy)
- Podnośnik sufitowy – z tego typu podnośnika może skorzystać osoba niepełnosprawna, która jest częściowo lub całkowicie uruchomiona, a także pacjenci, których standardowym środkiem lokomocji jest wózek inwalidzki oraz osoby po amputacji kończyn. Podnośnik sufitowy osobom ze sprawnymi kończynami górnymi umożliwia nawet samodzielne korzystanie ze sprzętu i przemieszczanie się, np. z łóżka na wózek inwalidzki. Elektryczne podnośniki sterowane pilotem zwiększają codzienny komfort zarówno opiekuna, jak i osoby z niepełnosprawnością ruchową. Taki podnośnik może zostać zamontowany w pokoju czy łazience.
- Podnośniki basenowe – podnośniki te służą osobom niepełnosprawnym przede wszystkim w rozmaitych ośrodkach rehabilitacyjnych. Podnośnik basenowy umożliwia wykonywanie ćwiczeń w wodzie i znacząco zwiększa dostępność sposobów rehabilitacji, jak i sposobów na relaks, przede wszystkim tym pacjentom, którzy nie są w stanie samodzielnie wejść do basenu. Taki sprzęt basenowy pozwala podnosić pacjenta i transferować go bezpośrednio z wózka z inwalidzkiego do wody. Montaż tych podnośników w różnego typu ośrodkach realizuje także ważny cel, jakim jest likwidacja barier architektonicznych. Siedzisko w podnośnikach basenowych jest zwykle perforowane, co umożliwia odpływ wody i łatwe wysychanie, przez co doskonale sprawdza się w wilgotnym środowisku.
- Podnośnik jezdny (transportowy) – tego typu podnośnik rehabilitacyjny pozwala podnosić, przenosić i opuszczać pacjentów w dowolne miejsca, co jest ogromnym ułatwieniem codzienności – pozwala swobodnie przenosić chorego (np. z pozycji leżącej) bez potrzeby użycia siły. Podnośniki transportowe wyposażone są w nosidło, do którego umieszcza się osobę niepełnosprawną na czas transportu. W niektórych typach podnośników nosidło zostaje zastąpione specjalną kamizelką podnoszącą, którą trzeba indywidualnie dobrać pod parametry pacjenta. Taki podnośnik jezdny może mieć różne rozmiary, dzięki czemu da się go dostosować do możliwości technicznych miejsca, w którym będzie używany.
Jak wybrać odpowiedni podnośnik? Na co zwrócić uwagę?
Przed wyborem podnośnika należy wziąć pod uwagę zarówno kwestie związane z samym sprzętem i jego możliwościami technicznymi, jak i wymaganiami związanymi ze stanem pacjenta.
Na jedne cechy należy zwrócić uwagę, jeśli podnośnik ma służyć przede wszystkim do podnoszenia pacjenta z łóżka, a na inne, gdy ma usprawnić wykonywanie niektórych czynności, czy umożliwić transport osoby niepełnosprawnej. W związku z tym, aby wybrać podnośnik, warto przeanalizować:
- udźwig podnośnika – parametr szczególnie istotny w przypadku pacjentów z wyższą masą ciała. Należy wówczas sprawdzić, czy aby na pewno podnośnik przeznaczony jest dla osób ciężkich i konstrukcja nie zostanie nadmiernie obciążona;
- sposób sterowania – elektryczne podnośniki są sterowane przy pomocy pilota, ale czasem znaczenie może mieć również to, jak duże czy wygodne są przyciski w tym pilocie;
- stabilizacja poszczególnych części ciała – u osób ze znacznym ograniczeniem ruchomości czy paraliżem, istotne może być to, czy podnośnik posiada podparcie na głowę;
- wykonanie – podnośnik w większości przypadków, w związku z jego wysoką ceną, jest sprzętem kupionym na lata. Powinien być wykonany z materiałów wysokiej jakości, odpornych na czynniki (np. wysoka temperatura, wilgoć), w których będzie używany;
- gabaryty podnośnika – szczególnie istotne w przypadku sprzętów montowanych na stałe;
- łatwość transportu czy przechowywania – mowa tu przede wszystkim o tym, czy podnośnik można złożyć i umieścić go w samochodzie czy innym środku lokomocji. Duże znaczenie będzie miało to dla pacjentów, którzy pomimo lub w związku ze swoimi ograniczeniami zdrowotnymi, często podróżują i niezbędne jest wówczas zabranie ze sobą sprzętu rehabilitacyjnego;
- wielofunkcyjność – część podnośników sprawdza się zarówno jako podnośnik pacjenta, jak i sprzęt umożliwiający jego przemieszczanie oraz podejmowanie czynności higienicznych. Należy zatem zastanowić się, jakie główne założenia ma realizować ten sprzęt, oprócz tego, że ma zapewnić bezpieczeństwo i wygodę;
- skład zestawu, który kupujesz – dobrze jest dokładnie sprawdzić, jaki jest materiał siedziska oraz czy w cenie podnośnika jest również nosidło (czasem są one sprzedawane osobno).
Jak zostało już wspomniane, należy również uwzględnić, dla jakiego pacjenta potrzebny jest taki podnośnik. Czy te bezpieczne w użyciu sprzęty są niezbędne do codziennego funkcjonowania chorego oraz opiekuna, czy może jest to sprzęt potrzebny czasowo, w związku z ograniczeniem ruchomości, rzutem choroby czy koniecznością rehabilitacji, której efektem będzie pełen powrót do zdrowia.
Jeśli nie wiesz, jaki sprzęt wybrać, zapytaj o poradę sprzedawców w sprawdzonym sklepie medycznym oraz fizjoterapeutów, którzy zwykle doskonale orientują się w specyfice podnośników i potrafią polecić ten, który będzie odpowiadał na potrzeby danego pacjenta.
Podnośnik pacjenta z niepełnosprawnościami – czy jest możliwość uzyskania dofinansowania?
Dla wielu pacjentów i ich rodzin podnośnik jest sporym i obciążającym budżet zakupem. Niestety podnośnik pacjenta, umożliwiający osobom niepełnosprawnym łatwiejsze funkcjonowanie, nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Taki sprzęt rehabilitacyjny można jednak nabyć w ramach dofinansowania PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundacja nawet do 95% poniesionych kosztów jest możliwa po spełnieniu konkretnych wymogów. Niezbędne jest złożenie wniosku o dofinansowanie oraz dołączenie do niego szeregu dokumentów, m.in. dotyczących osoby, która będzie z takiego sprzętu korzystać (np. senior posiadający zaświadczenie specjalisty o konieczności używania sprzętu rehabilitacyjnego).
Listę stosownych dokumentów oraz zasady przyznawania dofinansowania można znaleźć na stronie internetowej PFRON. W pozyskaniu takiego dofinansowania często pomagają również firmy i sklepy, które sprowadzają sprzęt rehabilitacyjny.
Bibliografia
Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz sprzęt rehabilitacyjny, dostęp: 12.07.2024
https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/rehabilitacja/przedmioty-ortopedyczne-i-srodki-pomocnicze/
Czerwińska, A., Głąb, W., Deja, M. Zieliński, D. Innowacyjne podnośniki rehabilitacyjne – mechanika w urządzeniach medycznych. Mechanik nr 12/2020.