Dobry materac podstawą odpowiedniej opieki nad niepełnosprawnymi
Przeciętny człowiek w ciągu całego swojego życia spędza w łóżku ok 20-25 lat. W przypadku osoby niepełnosprawnej, która stale przebywa w pozycji leżącej, ten czas jest znacznie dłuższy. Komfort jaki daje odpowiedni materac jest tutaj niezwykle ważny. Czy wiesz jednak jaki materac powinieneś wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy i przede wszystkim zdrowy sen? Różnorodność tych produktów dostępnych na rynku może sprawiać, że ten wybór będzie jeszcze trudniejszy. W tym artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę i co warto wybrać.
Spis treści
Odleżyny – bolesny problem osób niepełnosprawnych
Odleżyny to problem, z którym borykają się osoby niepełnosprawne ruchowo. Ich powstawanie spowodowane jest zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji. Powoduje to nadmierny, długotrwały ucisk pewnych miejsc na skórze, co przyczynia się do miejscowej martwicy tkanek.
Powstającą odleżynę można dość łatwo rozpoznać. Rozróżnia się pięć stopni rozwoju odleżyn:
I stopień – na skórze pojawia się jedynie niewielkie zaczerwienienie skóry, które zwykle jest niedostrzegane lub ignorowane.
II stopień – większe zaczerwienienie skóry, może pojawić się również obrzęk oraz niewielkie pęcherze, a skóra w tym miejscu zwykle ma wyższą temperaturę.
III stopień – poważne uszkodzenie skóry na całej jej grubości połączone z martwicą tkanek. Mogą pojawiać żółtawe fragmenty rozpadających się tkanek lub strupy.
IV stopień – rozległe uszkodzenia tkanek sięgające do kości i mięśni.
Na zapobieganie tego typu uszkodzeń składa się wiele czynności, o które powinien zadbać opiekun pacjenta. Dokładna higiena, zmiana pozycji ułożeniowej, a także zastosowanie odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego – to wszystko pozwala na skuteczną walkę z problemem odleżyn. Szczegółowe informacje na temat radzenia sobie z odleżynami znajdziesz tutaj.
Materac przeciwodleżynowy – kiedy się na niego zdecydować?
Materace przeciwodleżynowe są przeznaczone dla osób stale przebywających w pozycji leżącej, szczególnie tych, u których pojawiają się pierwsze oznaki powstawania odleżyn. Lekarze w celu przeciwdziałania odleżyn zalecają zmianę pozycji chorego co 4 godziny. W rzeczywistości może być to jednak zbyt uciążliwe zarówno dla pacjenta jak i jego opiekuna. Na przeciw tym potrzebom wyszli producenci materacy przeciwodleżynowych.
Jak działa materac przeciwodleżynowy?
Działanie tego typu materaca zapewnia choremu stały ruch, który pozwala na stymulację tkanek. Zastosowanie zmiany ciśnienia w poszczególnych częściach materaca pozwala na zmianę nacisku, a tym samym uniknięcie powstawania odleżyn. Oprócz tego, że tkanki są w ciągłym ruchu, to stale dochodzi do nich powietrze, a to właśnie brak dostępu do powietrza jest kolejnym, istotnym czynnikiem powodującym powstawanie odleżyn. Najważniejszą kwestią dla osoby niepełnosprawnej jest jednak ogromny komfort, jaki daje leżenie na takim materacu oraz możliwość uśmierzenia bólu.
Jaki typ materaca wybrać?
Wyróżniamy dwa, podstawowe typy materacy przeciwodleżynowych – statyczne (pianowe) i pneumatyczne. Materace statyczne wykonane są ze specjalnej pianki, która dopasowuje się do kształtu ciała pacjenta i zapewnia komfort. Na rynku dostępne są różne typy materaców statycznych: podstawowe piankowe, gofrowane, jeżowe oraz materace z wkładkami powietrznymi. To, jaki rodzaj materaca piankowego będzie dla chorego najlepszy, powinien określić specjalista (np. fizjoterapeuta).
Drugim, podstawowym rodzajem materacy są materace pneumatyczne. Wyposażone są one w specjalne komory. Do materaca podłącza się pompę, dzięki czemu możliwa jest ciągła zmiana ciśnienia powietrza w komorach – to sprawia, że skóra nie przylega stale do podłoża, zatem jest w znacznie mniejszym stopniu narażona na powstawanie odleżyn. Wyróżnia się dwa rodzaje materacy pneumatycznych – bąbelkowe i rurowe (nazwy określają kształt komór danego materaca).
W materacu rurowym istnieje możliwość odpięcia jednej z rur. Jeśli u chorego występuje odleżyna, bez problemu można zrezygnować z jednego z elementów materaca, który znajduje się w miejscu uszkodzonej skóry – dzięki temu nic nie będzie uciskało odleżyny, a to znacznie ułatwi i przyspieszy proces gojenia. W tego typu materacach niezbędny jest dostęp do prądu – w ten sposób zasilana jest pompa, która jest niezbędna do prawidłowego działania materaca. Problemem dla pacjenta może okazać się również dźwięk, jaki wydaje pompa w czasie pracy.
Materac piankowy, bąbelkowy czy rurowy?
Materac piankowy o działaniu przeciwodleżynowym charakteryzuje specyficzna budowa – posiada on specjalne wypustki, które mają zapewniać większy komfort dla skóry. Grubość takiego materaca powinna wynosić minimum 10 centymetrów. Jeśli będzie on cięższy, ciało pacjenta będzie dotykało podłoża, co może przyczynić się do powstawania odleżyn. Materac piankowy może w pewnym stopniu pomagać w walce z odleżynami, jednak nigdy nie zastąpi materaca bąbelkowego lub rurowego. Brak możliwości zmiany ciśnienia zmniejsza szanse na niwelowanie problemu odleżyn.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Zarówno materac bąbelkowy jak i rurowy działa na zasadzie zmiany ciśnienia powietrza w komorach. Z tego powodu jest on wyposażony w kompresor, który jest stale podłączony do źródła prądu. Przy zakupie materaca warto sprawdzić czy kompresor nie pracuje zbyt głośno. Jeśli tak będzie, może powodować on problemy z zasypianiem.
Wybór odpowiedniego prześcieradła do materaca to również niezwykle istotny aspekt. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się naturalne materiały (bawełna z domieszką lnu) lub syntetyczna wiskoza. Nie polecamy wyboru sztucznych materiałów, takich jak nylon czy poliester – mogą one niepotrzebnie podrażniać skórę.
Warto pamiętać, że do każdego materaca niezbędny jest również specjalny piankowy podkład (nazywany również materacem podkładowym). Jego wysokość powinna wynosić od 5 do 12 cm. Niezastosowanie materaca podkładowego sprawi, że nasz materac (zarówno statyczny jak i pneumatyczny) nie będzie spełniał swoich funkcji i może ulec szybkiemu zniszczeniu.
Ograniczone możliwości finansowe? Znamy na to sposób!
Zakup materaca przeciwodleżynowego to dość spory wydatek (szczególnie w przypadku materaca rurowego). Możliwe, że nie posiadasz wystarczających zasobów finansowych, aby móc pozwolić sobie na produkt, który jest niezwykle istotny w leczeniu i opiece nad niepełnosprawnym. Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia może okazać się nieocenionym wsparciem. Więcej informacji na temat wymogów, jakie należy spełnić oraz kwot pieniędzy, jakie można otrzymać znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Niestety, refundacji podlegają tylko materace pneumatyczne – bąbelkowe lub rurowe. Nie ma możliwości otrzymania dofinansowania na materac piankowy.
Zdrowie to podstawa
Odpowiedni materac przeciwodleżynowy poprawia komfort snu osób niepełnosprawnych. Jednak najważniejszą jego zaletą jest przeciwdziałanie odleżynom oraz ułatwienie w leczeniu już powstałych uszkodzeń skóry. U osób, które stale przebywają w pozycji leżącej, zastosowanie takiego materaca to właściwie podstawa skutecznego leczenia. Skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą i zdecyduj jaki materac będzie dla Ciebie najlepszy. Odpowiednią radą mogą służyć również sprzedawcy w specjalistycznym sklepie ze sprzętem medycznym, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i kwalifikację w kwestii doboru produktów medycznych.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital