Łóżko rehabilitacyjne dla osoby niepełnosprawnej i akcesoria, które ułatwią Ci życie.

Osoby niepełnosprawne często spędzają w łóżku większość czasu. Nie mogą one samodzielnie zmienić swojej pozycji, co jest utrudnieniem zarówno dla nich samych jak i ich opiekunów. Dlatego też profesjonalne łóżko rehabilitacyjne to właściwie konieczność, w przypadku stałej niepełnosprawności. Ale nie tylko. Inne produkty, takie jak materac przeciwodleżynowy czy też specjalne poduszki, również mogą okazać się nieocenionym wsparciem. Poniżej znajdziesz przegląd sprawdzonych produktów przeznaczonych dla niepełnosprawnych stale przebywających w pozycji leżącej.
Spis treści
Odpowiednie łóżko rehabilitacyjne to podstawa

Drewniane łóżko rehabilitacyjne łatwo można dopasować do przestrzeni domowej.
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub opiekunem takiej osoby i nie posiadasz specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego to wykonywanie codziennych czynności z pewnością sprawia Ci duży trud. Wstawanie z łóżka, a nawet kładzenie się na nim może być nie lada wyzwaniem. Jeśli dodamy do tego czynności związane np. z higieną pacjenta to okaże się, że codzienność bez łóżka rehabilitacyjnego jest naprawdę ciężka, zarówno dla niepełnosprawnego jak i jego opiekuna, który musi codziennie dźwigać chorego. Naraża on w ten sposób zarówno swoje jak i pacjenta zdrowie.
Łóżka rehabilitacyjne dzielimy na dwufunkcyjne i czterofunkcyjne. Dwufunkcyjne mają możliwość zmiany kąta nachylenia leża w dwóch miejscach – w okolicy zagłówka oraz na wysokości nóg pacjenta. Łóżka czterofunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, posiadają cztery funkcje zmiany nachylenia leża – w okolicach zagłówka, uda, podudzia oraz nachylenie do pozycji antytrendelenburga (jest to jednoczesne ułożenie ciała pod kątem 30 stopni i podparcie stóp). Oczywiście im więcej możliwości zmiany pozycji, tym lepiej. Jednak łóżko czterofunkcyjne jest droższe, co jest w pełni zrozumiałe.
Oba typy łóżek mają możliwość regulacji wysokości. Wciskając jeden przycisk na pilocie możesz obniżyć lub podnieść leże łóżka. Dzięki temu przenoszenie pacjenta z łóżka lub kładzenie go na nim będzie znacznie łatwiejsze. Takie rozwiązanie ułatwia także czynności pielęgnacyjne oraz ćwiczenia rehabilitacyjne.
Jeśli chodzi o względy estetyczne, to łóżka rehabilitacyjne zwykle występują w dwóch wersjach: z obudową drewnianą lub aluminiową. Ten pierwszy typ jest zdecydowanie bardziej „domowy”, dzięki czemu lepiej dopasuje się do Twojego wnętrza. Zwykle jednak wybór łóżka z drewnianymi elementami wiąże się z wyższymi kosztami zakupu.
Materac – najważniejszy element łóżka

Odpowiednio dobrany materac zapewni pacjentowi komfort.
Bez względu na to czy kupujemy łóżko rehabilitacyjne czy też zwykłe łóżko, jedną z najistotniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego materaca. W przypadku osób niepełnosprawnych niezbędny jest zakup materaca przeciwodleżynowego.
Odleżyny to problem, z którym boryka się większość niepełnosprawnych osób. Są to rany, które powstają na skutek stałego i długotrwałego ucisku na dane miejsce na skórze. Ich leczenie jest trudne i długotrwałe, dlatego polecamy Ci zakup specjalistycznego materaca w celach profilaktycznych, jeszcze zanim pojawią się pierwsze odleżyny. Nieleczone odleżyny z pewnością będą stale się pogłębiać, co jest niezwykle niebezpieczne.
Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy przeciwodleżynowych. Z tego powodu też wybór odpowiedniego produktu może okazać się niełatwym zadaniem. Podstawowym podziałem materacy przeciwodleżynowych jest podział na te statyczne i dynamiczne. Wśród statycznych wyróżniamy materace podstawowe piankowe, gofrowane, jeżowe oraz materace z wkładkami powietrznymi. Materace pneumatyczne wyposażone są w specjalne komory oraz pompę, dzięki której możliwa jest zmiana ciśnienia w poszczególnych komorach. Materace pneumatyczne dzielimy na rurowe i bąbelkowe, w zależności od kształtu komór.
Więcej informacji na temat zastosowania danego typu materacu oraz doboru odpowiedniego modelu znajdziesz tutaj.
Prześcieradła i pokrowce – czyli jak zaoszczędzić czas i pieniądze
Osoby stale przebywające w pozycji leżącej, w wielu przypadkach nie korzystają z toalety, a ze specjalnych pieluch dla dorosłych. W tej sytuacji materac łóżka zwykle ulega dość częstemu zamoczeniu. Doczyszczenie go może okazać się trudne, a w wielu przypadkach niemożliwe.
W tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest zakup nieprzemakalnego pokrowca na materac lub prześcieradła. Dzięki temu powierzchnia materaca będzie odpowiednio zabezpieczona przed zamoczeniem. Aby wyczyścić pokrowiec lub prześcieradło wystarczy je zdjąć i wyprać w pralce. Zatem jest to również ułatwienie i oszczędność czasu dla opiekuna osoby chorej. Dla samego pacjenta korzystanie z nieprzemakalnych pokryć materaca gwarantuje komfort i higienę.
Pokrowiec, w przeciwieństwie do prześcieradła, nie zsunie się z powierzchni materaca – jest to dość istotne podczas dokonywania wyboru odpowiedniego produktu nieprzemakalnego.

Odpowiednie łóżko rehabilitacyjnego to nieoceniona pomoc zarówno dla niepełnosprawnego jak i jego opiekuna.
Czy akcesoria do łóżka są mi potrzebne?
Tutaj wszystko zależy od Twoich potrzeb. Zakup wszystkich możliwych akcesoriów nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Zapewne niektóre z nich okażą się zbędne.
Wysięgnik z uchwytem pozwala niepełnosprawnemu na łatwiejszą zmianę pozycji. Zwykle jest w kształcie trójkąta. Przytrzymanie tego uchwytu ułatwia przyciągnięcie się do góry w celu wstania z łóżka czy też zjedzenia posiłku.
Innym elementem, ułatwiającym wstawanie jest drabinka do podciągania się. Dzięki szczebelkom można stopniowo i bezpiecznie podnosić się do góry. Niektóre z drabinek wyposażone są w elementy fluorescencyjne, dzięki czemu są widoczne nawet w nocy.
Stolik przyłóżkowy to akcesorium, które sprawdza się u większości użytkowników łóżek rehabilitacyjnych. Taki specjalistyczny stolik wyposażony jest w kółka, które ułatwiają przesuwanie go w zależności od potrzeb. Kupując stolik zwróć uwagę na możliwość regulacji jego wysokości – dzięki temu będziesz mógł dostosować wysokość blatu do potrzeb pacjenta.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Oprócz możliwości zmian stopnia nachylenia, wyglądu czy też elementów dodatkowych łóżka, niezwykle ważna jest również możliwość obniżania barierek bocznych. Ważne, aby istniała możliwość opuszczenia ich poniżej poziomu leża łóżka. Dzięki temu pacjent będzie mógł bez problemu wstać z łóżka, a także wygodnie usiąść na jego krawędzi.
Spraw, aby Twoje życie było prostsze
Zakup łóżka dla osoby niepełnosprawnej z pewnością ułatwi Ci opiekę nad chorą osobą. Jeśli jesteś niepełnosprawny, to korzystanie z takiego łóżka również przyniesie Ci ulgę w codziennym życiu.
Cena łóżka rehabilitacyjnego waha się od dwóch do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od funkcji czy też materiału, z jakiego jest ono wykonane. Może okazać się, że Twoje fundusze nie są wystarczające. Istnieje jednak możliwość uzyskania dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital