Jak leczyć odleżyny na pośladkach – 3 sprawdzone sposoby

Odleżyny to problem dotykający najczęściej osoby niepełnosprawne, które spędzają większość czasu w pozycji leżącej lub poruszają się na wózku. Początkowo wydają się być niegroźne, jednak w dalszym stadium rozwoju mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian skórnych. Z tego artykułu dowiesz się jak je rozpoznawać, jak im zapobiegać i jak je leczyć.
Spis treści
Czym są odleżyny?
Odleżyna to uszkodzenie tkanki skóry i sąsiadujących z nią tkanek. Powstaje w wyniki długotrwałego nacisku na podłoże, który powoduje niedokrwienie. Prowadzi to do martwicy tkanek. Długotrwały ucisk tkanki skóry dotyczy najczęściej osób niepełnosprawnych ruchowo. Otyłość również sprzyja powstawaniu odleżyn. Większy ciężar ciała to również większy nacisk na tkankę skórną.
Gdzie najczęściej powstają odleżyny?
Mówi się, że tam gdzie kości znajdują się płytko pod skórą. Zatem najbardziej narażone są uszy, potylica, okolice grzbietu, kości krzyżowej i ogonowej oraz wystająca część kości udowej w miejscu styku z miednicą.
Jednak w przypadku niepełnosprawnych, którzy korzystają z wózka inwalidzkiego, największy i długotrwały nacisk położony jest na pośladki. Te osoby bardzo często skarżą się na odleżyny w tym miejscu, dlatego też należy obserwować skórę, aby nie dopuścić do powstawania niebezpiecznych zmian skórnych.
Po pierwsze – profilaktyka
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli tylko możemy uniknąć zbędnego bólu, to należy zrobić wszystko aby nie dopuścić do powstania pierwszej odleżyny. Tylko jak to zrobić?
Niedobór witamin może wpływać na przyspieszenie procesu powstawania odleżyn. Warto zwrócić uwagę na białko, witaminę C i cynk – niedobór tych składników może być przyczyną szybszego powstawania odleżyn i problemów z ich gojeniem się. Dlatego też tak ważne jest dbanie o odpowiednią dietę chorej osoby.
Odleżyna powstaje w wyniku stałego nacisku na tkankę skórną. Zmiana pozycji pacjenta co 2-3 godziny oraz wykonywanie ruchów biernych pozwolą na uniknięcie bolesnych ran skórnych.
Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest bielizna pacjenta. Odleżyny powstają na skutek braku dostępu powietrza. Dlatego też bielizna chorego powinna być wykonana z bawełny lub innego materiału przepuszczającego powietrze.
Niezwykle ważne jest również stosowanie produktów pielęgnacyjnych. Odleżyny to miejsca na skórze, które są niezwykle wrażliwe i podatne na zarazki. Jednak specjalistyczne środki pielęgnacyjne powinno się stosować już przed powstaniem pierwszych odleżyn – pomogą one uniknąć pojawienia się niebezpiecznych zmian skórnych. Korzystanie z odpowiednich produktów higienicznych jest konieczne dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta. Jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiednie produkty, skorzystaj z gotowych pakietów pielęgnacyjnych. Ceny zestawów są korzystniejsze niż zakup każdego elementu osobno. Zobacz wybrane pakiety pielęgnacyjne i zdecyduj, który z nich będzie najlepiej odpowiadał potrzebom chorego.
Po drugie – specjalistyczne środki. Warto je stosować?
Oczywiście, że warto! Najbardziej skuteczne są poduszki i materace przeciwodleżynowe. Te pierwsze, są doskonałe dla osób, które korzystają z wózka inwalidzkiego. Natomiast materace przeciwodleżynowe to niezastąpiona ulga i pomoc dla tych, którzy na skutek choroby, urazu lub niepełnosprawności muszą przebywać przez większość czasu w pozycji leżącej.
Jak działają materace i poduszki przeciwodleżynowe?

Materace przeciwodleżynowe – Profilaktyka przeciwodleżynowa oraz leczenie odleżyn do 4 stopnia
Najważniejszym elementem w tego typu produktach są elastyczne komory połączone ze sobą i wypełnione powietrzem. W momencie nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała, powietrze z jednej komory przedostaje się do innej, dzięki czemu poduszka lub materac dopasowuje się do ciała pacjenta. Dodatkowo, zapewnia to swobodny dopływ tlenu do skóry pacjenta, co znacznie zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn. Przestrzenie pomiędzy komorami sprawiają, że skóra pacjenta znacznie mniej się poci. Wilgoć to również jedna z przyczyn powstawania odleżyn, zatem zmniejszenie potliwości to również zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania odleżyn.
Materac przeciwodleżynowy rurowy czy bąbelkowy?
Zarówno jeden jak i drugi to nieoceniona pomoc w walce z odleżynami. W przypadku gdy osoba chora jest cięższa (jej waga jest większa niż 90 kg), zaleca się stosowanie materaca rurowego. Działanie zarówno jednego, jak i drugiego jest dość podobne. Dzięki wykorzystaniu zmiany ciśnienia w elementach materaca, dostosowuje się on do ciała pacjenta, co zapobiega powstawaniu odleżyn.
Materace, zarówno bąbelkowe jak i rurowe, wyposażone są w pompę, która pozwala na zmianę ciśnienia i dopasowanie go do potrzeb pacjenta. Dzięki temu nacisk podłoża na jedno miejsce na skórze nie trwa dłużej niż kilka minut. Takie działanie doskonale zwalcza ryzyko wystąpienia odleżyn u chorego.
Materac bąbelkowy jest tańszy od rurowego, lecz jest bardziej podatny na zniszczenia. Pompa materaca rurowego jest zdecydowanie bardziej wydajna. Zatem, jeśli pacjent będzie dłużej korzystał z materaca przeciwodleżynowego, zalecamy wybrać ten rurowy.
Na rynku dostępne są materace przeciwodleżynowe różnego typu i w zróżnicowanych cenach. Porównaj wszystkie typy produktów i znajdź coś dla siebie!
A może materac piankowy?

Materace przeciwodleżynowe piankowe
Taki materac również posiada wypustki, między którymi są wolne przestrzenie. Dzięki temu nacisk ciała na podłoże rozłożony zostaje na większą powierzchnię, co z pewnością zapobiega powstawaniu odleżyn. Jednak materac piankowy nie pozwala na regulację ciśnienia. Twardość materaca możemy dostosować jedynie przy zakupie, wybierając gęstość materiału, z którego jest on wykonany.
Plusem takiego rozwiązanie niewątpliwie jest fakt, iż korzystanie z materaca piankowego nie wymaga dostępu do źródła prądu. Dodatkowo, charakteryzuje się on dużą odpornością na uszkodzenia, dzięki czemu będzie mógł nam służyć przez długi okres czasu.
Jak dostosować ciśnienie do potrzeb chorego?
Zbyt duża ilość powietrza w komorach sprawi, że materac będzie zbyt twardy. Gdy będzie go za mało, wtedy istnieje ryzyko, że pacjent będzie dotykał twardego podłoża łóżka. W obu przypadkach skutkiem może być pojawienie się odleżyn, a przecież to właśnie tego chcemy uniknąć stosując materac przeciwodleżynowy.
Jeśli pacjent ma czucie i jest w stanie ocenić, czy dane ustawienie ciśnienia jest dla niego komfortowe, wtedy sprawa jest ułatwiona. Dostosowujemy ciśnienie wedle uznania użytkownika materaca. Jeśli pacjent nie może samodzielnie wybrać odpowiedniego ciśnienia, musi to zrobić jego opiekun. Najprostszą metodą jest włożenie dłoni pod ciało chorej osoby. Jeśli nie wyczuwamy pod ręką elementów ramy łóżka, a sam materac nie jest zbyt twardy, oznacza to, że ciśnienie jest odpowiednie. Jeśli nie jesteś pewny czy dane ustawienie jest prawidłowe, skonsultuj się z fizjoterapeutą.
Po trzecie – dobry opiekun gwarancją sukcesu

Dobry opiekun pomoże Ci uniknąć problemów z odleżynami
Żadne, nawet najlepsze produkty medyczne nie zastąpią dobrej opieki. Jednak w przypadku leczenia odleżyn nie jest ona tak prosta.
Aby nie pogłębiać istniejących już odleżyn i nie doprowadzać do powstawania nowych, należy zmieniać pozycję chorego co 3-4 godziny. Dzięki temu uda się zapobiec długotrwałemu uciskowi na te same tkanki skórne.
Powstałe odleżyny trzeba w odpowiedni sposób pielęgnować. Oczyszczanie odleżyn czy też używanie specjalnych opatrunków i ich regularna wymiana może pomóc w zwalczaniu powstałych już urazów skórnych. Na rynku dostępne są również maści i kremy, które pomagają w gojeniu się ran po odleżynach.
Niezwykle ważna jest stała obserwacja skóry pacjenta. Dzięki temu możliwe jest zauważenie zmian skórnych już we wczesnym stadium rozwoju. W ten sposób można uniknąć zbędnego cierpienia i bólu oraz zapobiec martwicy tkanek.
Refundacja NFZ – wsparcie finansowe w zakupie sprzętu medycznego
Niektóre produkty przeciwodleżynowe podlegają refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie wsparcie finansowe dla wielu osób może być jedyną szansą na zakup produktu przeciwodleżynowego. Sprawdź co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie na wybrane produkty medyczne.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital