Rotor rehabilitacyjny, jaki wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele dla osób starszych
Osoby starsze zmagają się z różnego typu problemami zdrowotnymi, które są efektem postępujących chorób i ich zaawansowanego wieku. Pojawiające się kłopoty obejmujące zmniejszoną ruchomość stawów czy dysfunkcje w obrębie kończyn górnych i dolnych wymagają wdrożenia postępowania terapeutycznego, uwzględniającego także regularne sesje rehabilitacji domowej. Sprawdź, czym charakteryzują się rotory rehabilitacyjne, pracujące z udziałem siły własnych mięśni, które dobrze sprawdzają się w rehabilitacji osób starszych.
Spis treści
Rotor rehabilitacyjny – czym jest i do czego służy?
Rotor rehabilitacyjny można określić w dużym uproszeniu mianem rowerka pozwalającego na wykonywanie ćwiczeń zarówno rąk, jak i nóg. To urządzenie medyczne wykorzystuje się w celu poprawy krążenia, choć równie ważne jest wzmocnienie mięśni.
Niewątpliwym plusem rotora jest jego kompaktowy rozmiar, który umożliwia ćwiczenia w domowym zaciszu, jak i zabranie go ze sobą oraz korzystanie ze sprzętu w dowolnym miejscu.
Dowiedz się więcej: Jaki sprzęt do rehabilitacji w domu
Czym różnią się od siebie rotory rehabilitacyjne?
Można wskazać dwa podstawowe rodzaje rotorów rehabilitacyjnych:
- rotor mechaniczny (podstawowy)
- rotor rehabilitacyjny elektryczny
Rotory mechaniczne to proste konstrukcje wykorzystywane w rehabilitacji kończyn. Bez trudu można je transportować i tym samym wykonywać ćwiczenia w dowolnym miejscu. Mechanizm obrotowy jest napędzany siłą mięśni. Urządzenie medyczne zaopatrzone jest w stopki antypoślizgowe, dzięki czemu da się je stabilnie ustawić i tym samym nie przesuwa się w czasie treningu.
Rotory elektryczne są bardziej zaawansowane. Ustawia się na nich poziomy prędkości, dostosowane do tego, jaki jest stan pacjenta i jego możliwości. Pokazują także rozmaite dodatkowe informacje, np. o liczbie wykonanych obrotów czy spalonych kaloriach. Oba te urządzenia przeznaczone są do ćwiczeń rąk i nóg, a także sprzyjają zwiększeniu lub utrzymywaniu ruchomości stawów u osób z rozmaitymi schorzeniami ortopedycznymi.
Ceny rotatorów rehabilitacyjnych wahają się od ok. 100 złotych (rotor mechaniczny) do nawet kilkuset/ponad tysiąca złotych (rotor rehabilitacyjny elektryczny).
Sprawdź też: Sprzęt do rehabilitacji ruchowej
Schorzenia i stany, w których sprawdzi się trening z użyciem rotora
Ćwiczenia na rotorze rehabilitacyjnym wykonuje się przede wszystkim u pacjentów z niedowładem kończyn, spowodowanym udarem czy różnego typu wypadkami i urazami.
Rotorów rehabilitacyjnych używa się również w rehabilitacji funkcjonalnej po urazie rdzenia kręgowego, zwłaszcza w przypadku zaburzeń równowagi. Do ćwiczeń balansu, wykonywanych w celu poprawy równowagi, wykorzystywane są zarówno platformy balansowe, jak i wspomniane już rotory mechaniczne lub rotory elektryczne.
Badania wskazują również na korzyści wykonywania ćwiczeń z użyciem rotatora w rehabilitacji osób starszych z nadciśnieniem – w połączeniu z innymi formami aktywności przynosiły one szereg korzyści, takich jak poprawa wydolności czynnościowej oraz szybkości chodu.
Rotor rehabilitacyjny – jaki wybrać?
Jeśli nie wiesz, jaki rotor rehabilitacyjnych wybrać, zacznij od kontaktu ze specjalistą w celu uzyskania porady lekarskiej. Planując ćwiczenia, a także dobierając sprzęt, trzeba mieć na uwadze stan pacjenta, np. czy jest w stanie samodzielnie siedzieć, porusza się przy pomocy siły własnych mięśni, jaka jest jego ruchomość stawów, itp.
Bibliografia
Żak, M., Gryglewska, B. Skuteczność i tolerancja rehabilitacji u niesprawnych chorych z nadciśnieniem tętniczym w zaawansowanej starości. Przegląd Lekarski 2005, t 62, nr 9, s. 887-889.
Rehabilitacja w urazach kręgosłupa z uszkodzeniami rdzenia kręgowego [w:] Kruczyński, J. (red). Wiktora Degi Ortopedia i rehabilitacja. PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2019, cz. I, roz. 40, s. 399.