Pielęgnacja i sposób zakładania, czyli co powinien wiedzieć posiadacz aparatu słuchowego
Pielęgnacja aparatu słuchowego jest niezwykle istotną sprawą. Jego zakup dla większości z nas jest sporym wydatkiem. Z pewnością każdy by chciał, aby aparat służył mu jak najdłużej i najlepiej. Żeby tak było, należy wiedzieć jak o niego dbać i jak go odpowiednio zakładać. Z tego artykułu dowiesz się, jak ważna jest pielęgnacja i prawidłowy sposób zakładania aparatu.
Spis treści
- 1 Wszystko zależy od typu Twojego aparatu słuchowego
- 2 Jak dbać o aparat słuchowy?
- 3 Pielęgnacja to podstawa
- 4 Po pierwsze – osuszanie!
- 5 Czyszczenie aparatu – jak robić to bezpiecznie?
- 6 Aparat słuchowy wewnątrzuszny
- 7 Aparat słuchowy zauszny
- 8 Wymiana wkładek niezbędnym elementem pielęgnacji
- 9 Pielęgnacja aparatów to tylko kilka minut dziennie!
Wszystko zależy od typu Twojego aparatu słuchowego
Wyróżniamy trzy podstawowe typy aparatów, które różnią się budową i wyglądem zewnętrznym:
- Aparat słuchowy typu RIC
- Aparat słuchowy zauszny
- Aparat słuchowy wewnątrzuszny
Każdy z tych aparatów zakładamy w trochę inny sposób. Odpowiednio włożony aparat zapewni Ci komfort użytkowania i pozwoli na dobre słyszenie. Błędne założenie aparatu może sprawić, że nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać możliwości tego urządzenia, a tym samym Twoje słyszenie nie będzie zadowalające.
Prawidłowe zakładanie aparatu typu RIC
Gdy zakładamy aparat na prawe ucho, wkładkę należy wkładać prawą ręką (w przypadku lewego ucha robimy to ręką lewą). Co ważne, wkładkę powinniśmy wkładać z zamkniętą kieszenią baterii.
- Przednią część wkładki wsuń do kanału słuchowego, następnie umieść wkładkę w przewodzie słuchowym.
- Przełóż aparat nad małżowiną uszną. Uważaj, aby podczas tej czynności nie przekręcić wężyka łączącego wkładkę i aparat słuchowy.
- Sprawdź opuszkiem palca czy wkładka znajduje się w przewodzie słuchowym i czy czujesz się w niej komfortowo.
Prawidłowe zakładanie aparatu zausznego
- Przednią część wkładki wsuń do przewodu słuchowego i jednocześnie przesuń aparat słuchowy trochę do tyłu.
- Drugą ręką naciągnij lekko małżowinę uszną do tyłu i wciśnij wkładkę do przewodu słuchowego. Upewnij się czy górna część wkładki przylega dobrze do małżowiny usznej
Prawidłowe zakładanie aparatu wewnątrzusznego
- Kciukiem i palcem wskazującym złap aparat tak, aby kieszeń baterii skierowana była w stronę dłoni
- Wsuń cienką część aparatu w przewód słuchowy i przekręć go nieco w stronę twarzy.
- Wciśnij łagodnie aparat w małżowinę uszną.
- Drugą ręką naciągnij lekko do tyłu małżowinę uszną i dociśnij aparat słuchowy. Aparat wewnątrzuszny wykonany jest indywidualnie dla pacjenta, dlatego po poprawnym włożeniu nie powinien wysuwać się z ucha.
Jak dbać o aparat słuchowy?
To pytanie zadaje sobie prawie każdy początkujący użytkownik aparatu słuchowego. Odrobina ostrożności i właściwa pielęgnacja sprzętu pozwoli Ci cieszyć się nim długo, bez żadnych problemów związanych z jego działaniem.
Aparat słuchowy to niewielkie urządzenie mieszczące w sobie szereg elementów, które pozwalają nam na słyszenie. Pracuje on często przez cały dzień i w różnych warunkach. Jednak należy pamiętać, aby chronić go przed wysokimi temperaturami, mrozem, deszczem i promieniowaniem rentgenowskim. Zdejmuj swój aparat podczas kąpieli, pływania oraz lakierowania włosów.
Pielęgnacja to podstawa
Odpowiedni zestaw pielęgnacyjny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania aparatu słuchowego. Co wchodzi w jego skład?
Po pierwsze – osuszanie!
W aparacie słuchowym, podczas jego codziennego użytkowania, wytwarza się wilgoć. Aby nie doprowadzić do jego awarii, należy go w odpowiedni sposób osuszać. Masz dwie możliwości wyboru: kapsuły osuszające lub pudełko osuszające. Działanie pudełka jest proste – jest to urządzenie elektryczne, które wytwarza ciepło. Aparat włożony do niego zostaje osuszony.
Kapsuły osuszające powinny być używane razem z pudełkiem do przechowywania aparatów. Najpierw należy wycisnąć jedną kapsułkę z opakowania. Uwaga! Nie zrywaj folii, którą kapsułka jest zabezpieczona z jednej strony i nie wsypuj jej zawartości do pudełka. Po włożeniu kapsułki do pudełka wyjmij baterię z aparatu i zostaw otwartą kieszonką na baterie. Następnie zamknij szczelnie pudełko z aparatami i kapsułą i pozostaw je, najlepiej na całą noc.
Rano wyjmij aparaty z pudełka. Zamknij szczelnie pudełko z kapsułą. Nie wyrzucaj kapsuły – można jej używać wielokrotnie. Zachowuje ona swoje właściwości, aż do zmiany koloru na jaśniejszy.
Pudełko do osuszania jest droższe niż kapsuły, jednak jest to jednorazowy wydatek. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest to, że osusza ono aparaty znacznie szybciej. Dlatego warto wziąć pod uwagę jego zakup. Osuszanie to bardzo ważny element dbania o aparaty słuchowe. Dzięki temu można znacznie wydłużyć żywotność baterii.
Czyszczenie aparatu – jak robić to bezpiecznie?
Sposób czyszczenia aparatu zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Do higieny aparatu słuchowego niezbędne są odpowiednie środki, które nie spowodują żadnych uszkodzeń. Nie należy czyścić aparatu detergentami, które nie są przeznaczone do tego celu. W ten sposób możesz trwale uszkodzić sprzęt!
Aparat słuchowy wewnątrzuszny
Tego typu aparat należy bezwzględnie chronić przed kontaktem z wodą. Do jego higieny użyj chusteczek dezynfekujących, które czyszczą aparat i chronią przewód słuchowy przed zmianami skórnymi.
Aparat słuchowy zauszny
W tym przypadku niezbędny będzie większy zestaw środków higienicznych (tabletki, pudełko i gruszka do czyszczenia wkładki). W aparatach zausznych czyścimy osobno wkładkę z wężykiem oraz sam aparat.
Czyszczenie wkładek
Wkładkę wewnątrzuszną oddziel od aparatu słuchowego poprzez odłączenie wężyka wkładki od rożka aparatu słuchowego. Następnie należy wyjąć koszyczek pudełka i umieścić w nim wkładkę. Do pudełka wlej ciepła wodę do ¾ wysokości i wrzuć tabletkę. Koszyczek z wkładką i wężykiem należy zanurzyć w tak przygotowanym płynie na ok. 15 minut (aż do momentu rozpuszczenia zabrudzeń). Po wyjęciu z pojemnika, czyste elementy opłucz pod bieżącą wodą. Nigdy nie zanurzaj w wodzie kompletnego aparatu słuchowego – spowoduje to jego uszkodzenie.
Płyn przygotowany do czyszczenia można wykorzystać tylko jeden raz.
Suszenie wkładki
Osusz wkładkę ręcznikiem papierowym. Następnie przedmuchaj otwór wentylacyjny oraz wężyk gruszką do przedmuchiwania. Dzięki temu usuniesz resztki wody z wężyka i wkładki. Jest to niezbędne dla zachowania właściwości przewodzenia dźwięku. Następnie wsuń wężyk w różek aparatu słuchowego.
Czyszczenie aparatu słuchowego
Chusteczki dezynfekujące sprawdzają się również w higienie aparatu zausznego. W podróży można je wykorzystać do czyszczenia wkładki i wężyka.
Wymiana wkładek niezbędnym elementem pielęgnacji
Regularne sprawdzanie wkładek należy powierzyć protetykowi słuchu – większość sklepów z aparatami słuchowymi zapewnia bezpłatną opiekę protetyka w czasie trwania gwarancji. Powinieneś wymieniać wkładki najrzadziej co dwa lata – choćby ze względów higienicznych.
Wężyk natomiast należy wymieniać co cztery miesiące – po dłuższym czasie sztywnieje i nie jest w stanie dopasować się do kształtu Twojego ucha. Twardy wężyk uwiera w ucho, trudno go odłączyć od wkładki. Może również pogarszać jakość dźwięku. Regularna wymiana wężyka to lepsza jakość dźwięku i brak problemów z piszczeniem aparatu.
Pielęgnacja aparatów to tylko kilka minut dziennie!
Poświęcenie tak małej ilości czasu i stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych pozwoli uniknąć uszkodzenia aparatu i da Ci radość z dobrego słyszenia. Sprawdź, gdzie możesz zakupić produkty do czyszczenia aparatu, wprowadź powyższe zalecenia w swoje życie i ciesz się możliwością usłyszenia wszystkiego w każdej sytuacji.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital