Sposoby na chrapanie – jak przestać chrapać?
Chrapanie nie zawsze musi wskazywać na poważne zaburzenie zdrowotne i często, aby pozbyć się uciążliwego problemu, wystarczy zmiana nawyków i wprowadzenie zdrowego stylu życia. Chrapania nie należy jednak ignorować. Jeśli domowe sposoby zawiodą, warto wykonać badania pod kątem obturacyjnego bezdechu sennego. Może się okazać, że najskuteczniejszą metodą na chrapanie jest terapia z użyciem aparatu CPAP.
Spis treści
Czy domowe sposoby na chrapanie mogą być skuteczne?
Chrapanie to nieprzyjemna dolegliwość występująca najczęściej u mężczyzn po 40. roku życia oraz u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Bezpośrednią przyczyną jest zakłócenie swobodnego przepływu powietrza przez gardło na skutek zwiotczenia i opadania tkanek miękkich. Powietrze wprawia te struktury w drganie, czego efektem jest charakterystyczny odgłos przypominający charczenie.
Zwykle nie stanowi groźnego objawu chorobowego – bywa wynikiem przewlekłego zmęczenia czy przyjmowania nieprawidłowej pozycji w czasie snu (spanie na plecach z głową na wysokiej poduszce). Pojawia się także u osób palących papierosy, a nierzadko po alkoholu, nawet wypijanym sporadycznie. W takiej sytuacji najprostszą metodą na chrapanie jest zmiana nawyków i prowadzonego stylu życia.
Pomoże zadbanie o równowagę pomiędzy pracą i odpoczynkiem oraz właściwą higienę snu. Zaopatrzmy się w ergonomiczną poduszkę ortopedyczną zapewniającą prawidłowe podparcie głowy i szyi w czasie nocnego wypoczynku. Odstawmy używki i postarajmy się spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Sport ma znaczenie szczególne, zwłaszcza jeśli zmagamy się z nadprogramowymi kilogramami. Nadwaga stanowi jeden z głównych czynników wyzwalających chrapanie – naturalną metodą leczenia będzie zatem regularna dawka ruchu.
Kiedy konieczne są leki na chrapanie?
Jeśli, mimo zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, uciążliwy odgłos wydawany przez śpiącego notorycznie zakłóca sen domowników (a także samego chrapiącego, czego często nie jest on świadomy), warto zastanowić się, dlaczego chrapiemy, i poszukać medycznych sposobów na zwalczenie problemu.
Przyczyną chrapania jest w wielu przypadkach brak drożności dróg oddechowych wynikający z przewlekłej infekcji zatok lub uczulenia. Zalegający śluz staje się blokadą uniemożliwiającą prawidłowe nabieranie powietrza przez nos, co wywołuje przykry efekt akustyczny. Podobne trudności z oddychaniem pojawiają się m.in. u osób z krzywą przegrodą nosową lub polipami.
Aby przestać chrapać, należy w pierwszej kolejności ustalić źródło problemu. Warto udać się do lekarza laryngologa, który, po przeprowadzeniu stosownych badań, określi, co na chrapanie będzie najlepsze w naszym przypadku – prawidłowo dobrane leki czy też interwencja chirurgiczna.
Bezdech senny – przyczyna chrapania w nocy
Głośne chrapanie przerywane momentami zatrzymania oddechu może wskazywać na znacznie poważniejszą dolegliwość, jaką jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Szacuje się, że choroba może dotyczyć aż jednego na dziesięciu mężczyzn i 4 procent kobiet, a częstotliwość jej występowania rośnie wraz z wiekiem.
W przebiegu schorzenia dochodzi do epizodów częściowego lub całkowitego zamknięcia światła gardła i, w konsekwencji, znacznego ograniczenia dopływu powietrza do płuc. Mimo braku drożności praca mięśni oddechowych nie ustaje, ciało stara się „złapać oddech”. Zmniejsza się poziom tlenu w organizmie, wzrasta zaś stężenie dwutlenku węgla. Dochodzi do aktywacji autonomicznego układu nerwowego i przyspieszenia bicia serca, czego efektem jest mikrowybudzenie. Mięśnie gardła odzyskują właściwe napięcie i przepływ powietrza zostaje odblokowany.
W ciągu nocy bezdechy powtarzają się wielokrotnie, przez co wydajny sen nie jest możliwy. W ciągu dnia chory jest zmęczony, zmaga się z bólami głowy, ma trudności ze skupieniem uwagi i zapamiętywaniem. Co gorsza, jeśli OBS nie jest leczony (pacjent przez długi czas może nie zdawać sobie sprawy z problemu), zwiększa ryzyko poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym rozwoju nadciśnienia tętniczego i zawału serca.
Na chrapanie w takiej sytuacji nie pomogą domowe sposoby, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu ułatwiającego utrzymanie dróg oddechowych w stanie otwarcia.
Aparat CPAP – sposób na chrapanie przy OBS
Aparat CPAP powszechnie wykorzystuje się w leczeniu chrapania wywołanego bezdechem sennym. To nowoczesne urządzenie medyczne składające się z pompy i specjalnej maski, które, wtłaczając powietrze do dróg oddechowych, utrzymuje ich drożność. Oddziałuje zatem na bezpośrednią przyczynę zatrzymywania się oddechu, eliminując zapadanie tkanek miękkich gardła.
Do wyboru mamy dwa rodzaje aparatów na bezdech senny – urządzenia stałociśnieniowe oraz automatyczne. Te pierwsze pompują powietrze do płuc pod stałym ciśnieniem, w drugim przypadku jego wartość zmienia się zależnie od potrzeb osoby śpiącej.
Stosowanie aparatu jest w pełni bezpieczne. Pacjent nie tylko przestaje chrapać. Dzięki przywróceniu prawidłowej struktury snu wypoczynek staje się bardziej efektywny, co przekłada się na znacznie lepsze funkcjonowanie. Terapia OBS pozwala zapomnieć o porannych bólach głowy, chronicznym zmęczeniu i trudnościach z koncentracją. Co ważne, zmniejsza się również ryzyko poważnych schorzeń ogólnoustrojowych.
Czy wiesz, jak wybrać maskę do aparatu CPAP?
Jak przestać chrapać? Zacznijmy od eliminacji niezdrowych nawyków, zadbajmy o odpowiednie warunki snu i regularną aktywność. Upewnijmy się, że przyczyną nie jest stan zapalny czy problem natury anatomicznej. Dowiedzmy się od bliskich, czy chrapaniu towarzyszy zatrzymanie oddechu, a jeśli nie mamy takiej możliwości, zgłośmy się na badanie poligraficzne, które pomoże wykryć zaburzenia snu.
Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem może okazać się korzystanie z aparatu CPAP.
Sposoby na chrapanie – zapewnij sobie zdrowy sen
Problem chrapania w Polsce dotyczy blisko 45% populacji. Przyczyny chrapania mogą mieć różne podłoże, w dużej mierze mogą być spowodowane niedrożnością dróg oddechowych. Chcąc zadbać o prawidłową jakość snu na pewno pomocne będą sprawdzone sposoby na chrapanie. Inwestycja w poduszkę, która posiada specjalnie wyprofilowany kształt, dostosowany do naturalnej krzywizny szyi i głowy – poduszka anatomiczna może zadziałać wspomagająco jeśli chodzi o leczenie chrapania.
Najczęstszą przyczyną chrapania jest bardzo często: obrzęk śluzówki, zapalenie zatok, zwiotczenie mięśni gardła, budowa migdałka gardłowego, a także powiększone migdałki. W leczeniu chrapania a w zasadzie w niwelowaniu tych dolegliwości przydatny okazuje się trening mięśni szyi, udrożnienie dróg oddechowych, a także nawilżenie błony śluzowej oraz właściwe wyleczenie przebytej infekcji. Nieleczone infekcje mogą zwiększać ryzyko chrapania.