Aparat CPAP – skuteczna recepta na obturacyjny bezdech senny
Aparat CPAP to nowoczesne urządzenie przeznaczone dla osób zmagających się z obturacyjnym bezdechem sennym. Poprzez udrożnienie dróg oddechowych skutecznie eliminuje epizody zatrzymania oddechu oraz uciążliwe chrapanie. Jak wybrać odpowiedni model?
Spis treści
Leczenie bezdechu sennego aparatem CPAP – skuteczny i prosty sposób
Aparat CPAP stanowi podstawową formę leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) u pacjentów z objawami umiarkowanej do ciężkiej postaci choroby. Urządzenie pomaga przywrócić prawidłową strukturę snu, co przekłada się na znaczną poprawę komfortu życia pacjenta.
Terapia CPAP jest w pełni bezpieczna i nieinwazyjna. Można ją wdrożyć jeszcze przed dokonaniem ostatecznego rozpoznania choroby, w oparciu o występujące objawy. Zalecana jest nawet w przypadku leczenia OBS u dzieci.
Proteza powietrzna CPAP – sposób działania
Leczenie bezdechu sennego aparatem CPAP polega na eliminacji podstawowej przyczyny występowania epizodów zatrzymania oddechu, jaką jest zapadanie tkanek miękkich gardła. Działanie urządzenia polega na pneumatycznym usztywnieniu struktur dróg oddechowych poprzez napływające pod dodatnim ciśnieniem powietrze. Jest ono generowane przez specjalną pompę, skąd, za pośrednictwem elastycznej rury, trafia do maski umieszczonej na twarzy śpiącego.
Maski do aparatów CPAP dzielimy na nosowe i twarzowe. Maska nosowa ma formę niewielkiego kapturka obejmującego przestrzeń od nasady nosa po górną wargę. Maska twarzowa obejmuje zarówno nos, jak i usta. Pacjenci cenią sobie aparaty CPAP z nawilżaczem, który zapobiega wysychaniu błon śluzowych.
Terapię aparatem na bezdech senny należy wprowadzać stopniowo, by chory mógł przyzwyczaić się do zmiany ciśnienia. Aby leczenie było możliwie najbardziej efektywne, należy odpowiednio wybrać model urządzenia.
Rodzaje aparatów CPAP
Dobór aparatu CPAP najlepiej skonsultować z lekarzem, który określi odpowiednie ciśnienie terapeutyczne. Do dyspozycji mamy zasadniczo dwa rodzaje aparatów na bezdech senny: aparaty stałociśnieniowe oraz automatyczne.
Jaki aparat CPAP wybrać?
Aparaty stałociśnieniowe, jak sama nazwa wskazuje, podają powietrze pod jednolitym ciśnieniem. Nie istnieje zatem możliwość samoczynnego dostosowywania się jego wartości do aktualnych potrzeb pacjenta, wynikających z powstałych oporów – powietrze wtłaczane jest pod takim ciśnieniem, jakie ustawimy przed snem. Niektóre aparaty tego typu wyposażone są jednak z system „ramp”, który stopniowo zwiększa wartość ciśnienia podawanego powietrza, dopóki pacjent nie zaśnie, dzięki czemu terapia jest dla bardziej komfortowa.
Aparaty automatyczne (autoCPAP, APAP) są bardziej zaawansowaną technologicznie alternatywą dla poprzednich. Dopasowują ciśnienie zależnie od zmieniających się w czasie snu warunków oporowych panujących w drogach oddechowych na danym etapie snu. Przez zaśnięciem i po przebudzeniu pacjenta autoCPAP wchodzi w tryb pracy na minimalnym ciśnieniu, co jest jego dodatkową zaletą.
O tym, jaki aparat do bezdechu nocnego będzie najlepszy w danym przypadku, decyduje kilka czynników, m.in. rodzaj bezdechu, poziom tolerancji przez pacjenta, ewentualne współwystępowanie innych schorzeń, a także możliwości finansowe kupującego.
Ile kosztuje aparat CPAP?
Jeśli chodzi o aparat CPAP cena zależna jest od parametrów technicznych urządzenia. Najprostsze modele stałociśnieniowe to koszt rzędu 2–2,5 tys. złotych. Cena automatycznego aparatu do spania przy bezdechu waha się zwykle od 3 do 6 tys. zł, jednak jego funkcje są o wiele bardziej rozbudowane. Przykładowo, dostępny a naszej ofercie przenośny aparat na bezdech Philips wyróżnia pojemny akumulator umożliwiający pracę urządzenia do 13 godzin, port USB pozwalający na ładowanie go w podróży, a także niewielki rozmiar i waga.
Warto pamiętać, że zakup aparatu CPAP jest częściowo refundowany przez NFZ.
Aparat CPAP – wypożyczenie
Jeżeli, mimo możliwości otrzymania dofinansowania do zakupu, nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na taki wydatek, warto skorzystać z opcji jego wypożyczenia w stałym abonamencie.
Wypożyczenie to także doskonały sposób na sprawdzenie, czy tego typu terapia przyniesie w naszym wypadku oczekiwane rezultaty. Po przetestowaniu sprzętu, możemy nabyć go na własność, mając pewność, że nie zawiedzie naszych oczekiwań.