Mózgowe porażenie dziecięce – przyczyny, objawy i opieka nad chorym
Mózgowe porażenie dziecięce to uszkodzenie mózgu, które pojawia się w okresie okołoporodowym. Przyczyn jego może być wiele – poczynając od zagrożonej ciąży, poprzez zatrucie ciążowe lub infekcje ciążowe, kończąc na paleniu papierosów i piciu alkoholu przez przyszłą matkę. Opieka nad tak chorym dzieckiem nie jest prosta, jednak obecnie istnieje wiele sposobów na ułatwienie jej. W tym artykule przedstawimy kilka, najważniejszych produktów, które pomogą w opiece nad osobą chorą na MPD.
Spis treści
Mózgowe porażenie dziecięce – charakterystyka choroby
MPD to choroba, która może objawiać się zaraz po urodzeniu, ale także i w wieku kilku lat. Im wcześniej zostanie rozpoznana, tym lepiej. Niestety, bez względu na moment rozpoznania nie ma możliwości całkowitego wyleczenia jej – można jedynie łagodzić pewne objawy. Źródeł tego schorzenia jest naprawdę wiele. Poniżej kilka z nich:
- W okresie ciąży wpływ na urodzenie dziecka cierpiącego na mózgowe porażenie dziecięce mogą mieć czynniki genetyczne, czy też wady wrodzone.
- W okresie okołoporodowym i związane z nim komplikacje np. wcześniactwo.
- Schorzenia pojawiające się po porodzie np. infekcje ośrodkowego układu nerwowego, wodogłowie lub inne urazy.
Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia MPD jest wiek kobiety lub mnogość ciąży. W przypadku wystąpienia któregoś z czynników zwiększających ryzyko należy dokładnie obserwować dziecko. Zwróć uwagę na to, czy nie występują np. drgawki czy też zaburzenia napięcia mięśniowego.
Objawy mózgowego porażenia dziecięcego
Dzieci z MPD muszą zmagać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Jednym z nich jest zaburzenie czynności ruchowych. Tutaj można wymienić bezwłady i niedowłady różnych części ciała, które uniemożliwiają normalne poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Kolejnym problemem może okazać się spastyczność, która polega na zbyt silnym napięciu mięśni. Natomiast wiotkość mięśni to zbyt małe ich napięcie, które również uniemożliwia prawidłowe poruszanie się. Dzieci cierpiące na MPD mogą również cierpieć z powodu atetozy. Są to nierytmiczne, powolne ruchy, zwykle dotyczące kończyn górnych. Przy tej chorobie występuje również szereg niekontrolowanych ruchów m.in. zginanie i wykręcanie różnych części ciała, czy też zaburzenie koordynacji ruchowej.
Oczywiście sprawność dzieci z MPD może być bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Mogą pojawiać się znaczne wady wymowy, a nawet brak możliwości komunikowania się. Niektóre dzieci z MPD borykają się z zaburzeniami zmysłów oraz problemami ze zrozumieniem i odczuwaniem emocji oraz przejawianiem odpowiednich reakcji w wyniku ich odczuwania. W wielu przypadkach występuje ograniczony rozwój intelektualny. Mózgowe porażenie dziecięce nie jest uleczalne, jednak dzięki odpowiednim ćwiczeniom i rehabilitacji można w znacznym stopniu załagodzić jego objawy.
Ułatwienia w opiece nad pacjentami z MPD
Opieka nad osobą chorą na MPD nie jest łatwym zadaniem. Konieczne jest podnoszenie pacjenta, mycie go i wykonywanie wszystkich innych czynności, których chory nie jest w stanie sam zrobić. Są jednak produkty medyczne, które w znacznym stopniu mogą ułatwić życie opiekunowi, a pacjentowi zapewnić większe bezpieczeństwo.
- Odpowiednie łóżko rehabilitacyjne to właściwie niezbędny element wyposażenia dla osoby z MPD. Możliwość zmiany wysokości leża i kąta nachylenia leża w czterech miejscach zapewni komfort pacjentowi. Sterowanie łóżkiem odbywa się elektrycznie, za pomocą pilota. Dzięki temu opiekun nie musi wykorzystywać siły, a pacjent może bezpiecznie zmieniać pozycję. Takie łóżko wyposażone jest również w barierki boczne, które zabezpieczają chorego przed wypadnięciem.
- Podnośnik to urządzenie, którego potrzebuje każda osoba niepełnosprawna ruchowo. Pomaga w przenoszeniu pacjenta np. z łóżka na wózek. Jest to urządzenie elektryczne i tak jak w przypadku łóżka rehabilitacyjnego, obsługa odbywa się za pomocą pilota. Pozwala to na bezpieczne transportowanie chorego. Jest to korzystne rozwiązanie również i dla opiekuna. W wyniku dźwigania chorego jest on narażony na urazy kręgosłupa i stawów, zatem wykorzystanie podnośnika może uchronić opiekuna przed poważnymi kontuzjami.
- Materac przeciwodleżynowy docenią osoby z MPD, które stale przebywają w pozycji leżącej. Odleżyny to rany powstające w wyniku stałego nacisku na skórę. Nieleczone stają się coraz większe i są niezwykle bolesne. Materac przeciwodleżynowy zapobiega powstawaniu tych ran oraz ułatwia proces leczenia tych już istniejących. Na rynku dostępne są różne typy materacy przeciwodleżynowych: piankowe, rurowe oraz bąbelkowe. Więcej informacji na temat rodzajów materacy i sposobów ich działania znajdziesz tutaj.
Jak zapewnić higienę choremu?
Oprócz wcześniej wymienionych urządzeń istnieją również prostsze i tańsze rozwiązania, które zapewniają komfort osobie chorej na MPD. Każdy kto opiekuje się pacjentem stale leżącym wie, jak trudno utrzymać jego higienę na prawidłowym poziomie. Dlatego też warto zaopatrzyć się w kilka produktów, które mogą w znacznym stopniu pomóc.
Prześcieradła nieprzemakalne to nie tylko higiena i ochrona materaca przed zamoczeniem i zabrudzeniem, ale także komfort dla samego pacjenta. Cena takiego prześcieradła jest wyższa niż tego zwykłego, jednak koszt regularnego prania czy też częstego wymieniania materaca może okazać się znacznie wyższy.
Pieluchy i pieluchomajtki to produkty, które sprawdzają się u osób, które w wyniki swojej niepełnosprawności nie są w stanie korzystać z toalety. Pieluchy dla dorosłych są dostępne w różnych rozmiarach i charakteryzują się różnymi stopniami chłonności. Co więcej, na zakup tego typu produktu można otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej informacji na temat możliwości otrzymania dofinansowania i jego wysokości znajdziesz tutaj.
Istnieje również szereg innych produktów, które mogą ułatwić opiekę nad osobą cierpiącą na mózgowe porażenie dziecięce. W przypadku utrudnionego przełykania czy też zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych, niezbędne może okazać się stosowanie ssaka. W przypadku, kiedy pacjent jest zdolny do zajmowania pozycji siedzącej, warto wziąć pod uwagę zakup odpowiedniego wózka inwalidzkiego. Rynek medyczny oferuje szereg produktów, które znacznie ułatwiają opiekę nad niepełnosprawnym.
Spraw, aby życie stało się prostsze
Mózgowe porażenie dziecięce to bardzo ciężkie schorzenie, a osoby na nie cierpiące wymagają ciągłej opieki przez całe swoje życie. Pielęgnacja i rehabilitacja osoby niepełnosprawnej to wymagające i trudne zadanie. Dzięki odpowiedniej rehabilitacji możliwe jest załagodzenie skutków porażenia mózgowego. Natomiast szeroka gama produktów medycznych ułatwi codzienne czynności nad chorym. Nie wiesz, które z nich należy wybrać? Sprawdź ofertę profesjonalnego sklepu medycznego i zapytaj sprzedawcę o radę. Jest to osoba, która zna dobrze wszystkie produkty medyczne i z pewnością podpowie Ci, co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital